Letné prázdniny sú nenávratne za nami, pred nami je už prvý septembrový víkend s bohatou ponukou podujatí vo Zvolene a jeho širšom okolí. Tipy na spestrenie voľného času vám prinášame v tomto článku.

Piatok 3. september

Športové popoludnie v Pliešovciach

Futbalové ihrisko Pliešovce – 15:00 h

Športové disciplíny pre všetky deti všetkých vekových kategórií, sprievodné akcie v podobe maľovania na tvár, hasičov, tvorivých dielní – to všetko na futbalovom ihrisku v Pliešovciach. Akcia začína od 15:00 h a v pláne sú aj disciplíny detskej atletiky, volejbalový tréning, po ktorom bude nasledovať zápas.

Pivné súťaže a koncert Petra Nagya

Parkovací dom, Zvolen Západ – 15:30 h

Prvý septembrový víkend môžete pokojne začať aj pri pive v Prvom zvolenskom pivovare. Je to práve rok, čo tu prvýkrát načapovali domáce zvolenské pivko Vŕšky a chystajú sa to osláviť. Okrem dobrého piva a jedla sa môžete sa tešiť na koncert Petra Nagya, súťaž v pití piva, prehliadky pivovaru a množstvo aktivít pre malých aj veľkých. Viac informácií nájdete tu.

Revízor vo zvolenskom divadle

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 18:30 h

Novú, už 73. divadelnú sezónu Divadla Jozefa Gregora Tajovského, otvorí premiéra satirickej komédie Revízor. Premiéra tejto svetoznámej Gogoľovej hry, ktorá sa na doskách zvolenského divadla hrá po prvý raz, je v piatok o 18:30 h. Otvorenie sezóny sprevádza vernisáž nových umeleckých portrétov členov a členiek umeleckého súboru divadla, ktorú pripravila fotografka Vanda Mesiariková. Vstup na vernisáž (horné foyer, 17:30 h) je voľný, vstupenky na predstavenie si môžete zakúpiť tu.

Lucie Bílá v Detve

Amfiteáter, Detva – 19:00 h

Koncom augusta Lucie Bílá odštartovala šnúru Open air koncertov na Slovensku. V piatok o 19:00 h vystúpi na Amfiteátri v Detve. Sprevádzať ju bude kapela Petra Maláska.

Lucie Bílá pozýva:

Korvín na hrade Revište

Hrad Revište – 20:00 h

Kráľa Mateja Korvína poznáme z povestí a legiend, ktoré o ňom hovoria, že bol dobrák, ktorý sa potuloval medzi obyčajnými ľuďmi, počúval ich trápenia a strasti a zachraňoval ich od nebezpečenstva. No bol naozaj taký? To sa dozviete v piatkovom divadelnom predstavení na Hrade Revište. Svoj príbeh vám vyrozpráva sám Matej Korvín. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Sobota 4. september

Výstup na Pustý hrad

Pustý hrad, Zvolen – 8:00 h

Národný výstup na Pustý hrad vstupuje do svojho 29. ročníka. Slávnostné otvorenie podujatia bude o 8:00 h v Parku Ľudovíta Štúra, program na Pustom hrade začína o 10:00 h. Vystúpia v ňom Via Historica s predstavením Od Sama po Jánošíka, sokoliari sv. Bavona a Ludo Kuruc Band s piesňami Karola Duchoňa. Návštevníci hradu môžu tiež obdivovať výstavu najkrajších archeologických nálezov z roku 2021 a zúčastniť sa prehliadky hradu s odborným výkladom. Pripravená je aj historická lukostreľba, hry a remeselné dielne pre deti, knižný stan Matice slovenskej a razba mincí. Podujatie potrvá do 14:00 h.

Leto v planetáriu – So zvieratkami o vesmíre

Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella, Žiar nad Hronom – 10:00 h

Na okraji lesa sa stretli štyria kamaráti – ježko, zajac, krtko a sova, aby odhalili záhadu obrovských plameňov na oblohe. Možno by sa hádali dodnes, keby nestretli figliara – myšiaka a spolu začali spoznávať vesmír. Rozprávka pre deti, v ktorej sa poodhalí ako ľudia cestujú do vesmíru, alebo ktoré planéty spolu s našou obiehajú okolo Slnka. Lístky sú dostupné na tomto odkaze.

Zaži hrady inak! Komentovaná prehliadka Hradu Šášov

Šášovský hrad, okres Žiar nad Hronom – 10:00 h

Príležitosť dozvedieť sa viac, ako je bežné. Vydajte sa spoznávať dejiny Šášovského hradu, ktorými vás prevedie sám hradný pán. Viac sa dozviete počas prehliadky, ktorú začnete v pamätnej izbe pod hradom, kde nahliadnete do domácností tunajších obyvateľov. Čaká vás nenáročný výstup a množstvo zaujímavých informácií o tom, ako vyzeral hrad kedysi a ako by mohol vyzerať v budúcnosti. V sále kráľovnej Barbory sa napokon pred vami odhalí časť jej legendou opradeného života. Cena za prehliadku je 5 eur na osobu, deti do 8 rokov majú prehliadku zdarma.

Súťaž vo varení gulášu na Sliači

Areál ZŠ A. Sládkoviča, Sliač – 11:00 h

O varešku primátorky mesta budú súťažiť družstvá gulášmajstrov na sobotňajšom podujatí na Sliači. Po vyhlásení víťazov gulášovej súťaže a tombole vystúpia Funny Fellows a Csongor Kassai (16:00 h). Deti si prídu na svoje v atletickej olympiáde, pri ukážkach vojenskej hasičskej techniky a kynológie.

Zaježovský jarmok

Kultúrny dom Zaježová – Pliešovce, 13:00 h

V Pliešovciach to bude žiť, počas soboty 4. septembra čaká na obyvateľov obce Zaježovský jarmok. Otvorenie je naplánované na 13:00 h, nasledovať bude futbalový zápas, predstavenie s názvom Jááánošííík v podaní Hriňovského divadla, lukostreľba pre veľkých aj malých. Chýbať nebude občerstvenie v podobe gulášu, koláčov, kávy a piva a bude možné zakúpiť lokálne produkty zo záhrad, lúk a sadov.

Nedeľa 5. september

Zvolenská oddychovka

Námestie SNP, Zvolen – 14:00 h

Na šiestom ročníku festivalu dychových hudieb Zvolenská oddychovka, budú vyhrávať dychové hudby Zvolenská kapela, Minciar (Kremnica), Lidečanka (Lidečko, ČR) a Big Band ZUŠ z Púchova.

Večerná romanca s violou

Kúpele Sliač – 16:00 h

Nedeľné popoludnie vám môžu spríjemniť tóny violy v Kúpeľoch Sliač. Na Večernej romanci s violou zaznejú skladby hudobných skladateľov Cikkera, Zeljenku, Skladaného a Brezovského. Na violu hrá Andrej Krajčovič. Hosťami koncertu sú Andrej Baran (husle) a Jana Hamplová (klavír).

Inscenácia s názvom Čepiec

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 18:30 h

Živé divadelné metafory inšpirované knihou o autentickom hľadaní svojich koreňov. To je inscenácia Čepiec (Katarína Kucbelová – Peter Palik). Začína podobne ako kniha. Katka opúšťa rušné mesto a prichádza na Šumiac, kde ju očakáva jedna z posledných žien, ktorá ešte vie ušiť tradičný šumiacky čepiec…