Leto sa pomaly blíži k svojmu záveru, ale množstvo kultúrnych či športových akcií pre širokú verejnosť ani zďaleka neubúda. Prinášame vám pravidelný prehľad najzaujímavejších podujatí pripravovaných od piatka až do nedele v bližšom i vzdialenejšom regióne.

12. JAZZ FESTIVAL

Banská Bystrica – Robotnícky dom a Špania Dolina – Penzión Klopačka, piatok 19. august o 18. hod. a sobota 20. august o 15. hod.

Jazzový festival v piatok v Banskej Bystrici odštartuje Swingless Junior Jazz Band a po nich Soft Jazz Society. Obidva zoskupenia pochádzajú zo Slovenska. V sobotu program pokračuje v Španej Doline. Vystúpi tu Swingless Jazz Ensamble, Rio Danubio – Erik Rothenstein Band, Gábor Winand & Elsa Valle „A Capella“ (Maďarsko – Kuba), 5´Bones Brother a Tango & JazzQuartet (Argentína). Vstupné pre dospelých je osem eur, pre deti do 12 rokov zadarmo. Sprievodné podujatie je Jazz vo fotografii.

2DUŠA FUJARY 2016

Detva – Dom kultúry Andreja Sládkoviča a Vígľaš – Zámok, piatok 19. august, sobota 20. august a nedeľa 21. august

Štvrtý ročník medzinárodného fujarového festivalu. Hlavným hosťom je Bernhard Mikuskovics z Rakúska.

HONTIANSKA PARÁDA

Hrušov, piatok až nedeľa 19. – 20. august

Jedno z najväčších tradičných podujatí južnej časti Banskobystrického kraja a prezentácia ľudových tradiícií Hontu. Obec Hrušov bude hostiť ďalšiu Hontiansku parádu už od piatka. Tešiť sa môžete na folklórny festival scénických programov na miestnom amfiteátri ale aj remeselníkov zo Slovenska i zahraničia, vychýrené Hontianske dvory s priestorom na ochutnávku miestnych dobrôt a zábavu, ale tiež prezentáciu tradičného života na lazoch.

COUNTRY ZÁHRADA

Zvolen – Park Ľ. Štúra, piatok 19. august o 18. hod.

Country zábava priamo vo Zvolene. Príďte si zatancovať a zaspievať s mnohými country kapelami. Hlavným hosťom je kapela Zelenáči – legenda Československej country hudby. Viac o tomto podujatí si prečítate v našom staršom článku…

i_3919762MORE THAN FEST

Zvolenská Slatina – futbalové ihriská, piatok 19. august a sobota 20. august

Po úspešnom oživovacom ročníku festivalu v tomto roku sa organizátori rozhodli nečakať a ponúknuť fanúšikom čím skôr nový termín konania aj prvé hviezdy. V piatok vystúpia kapely Cradle of Filth (UK), Andre Matos band (BRA), Ensiferum (FIN), Masterplan (GER), CITRON s Láďom Křížkom a Tanjou (CZ), Claudio Cordero (CL), Titanic (CZ), Kilmara (SPA), Mojra (PL), Gyze (JPN), Ravenclaw (SK), Anthology (SK), Caliber X (SK) a Eufory (SK). V sobotu vystúpi Children of Bodom (FIN), Dragonforce (UK), Sodom (GER), Stratovarius (FIN), Arkona (RU), Freedom Call (GER), Vesztegzar (HU), Serenity (AT), Arsea (IT), Symfobia (SK), Aint (SK), Ramchat (SK), Midnight Scream (SK), Eagleheart (CZ) a Endless Main (SK).

ŠPORTOVO – ZÁBAVNÝ DEŇ NA MÔŤOVSKEJ PRIEHRADE

Športový areál Orlík, sobota 20. augusta

Beh okolo priehrady, turnaj v plážovom volejbale, aktivity pre deti, ukážky práce hasičov, lukostreľba, bubnovanie, koncerty skupín POHODA/ZV a L.U.S.K. To všetko pripravili organizátori tohtoročného podujatia na Môťovej. Viac o podujatí sa dočítate v našom staršom príspevku.

GAZDOVANIE NA HRIŇOVSKÝCH LAZOCH

14051797_10205291196034193_4017162215957276444_nHriňová – časť Slanec, sobota 20. august

Festival (6. ročník) „Gazdovanie na hriňovských lazoch“ prezentuje ako sa voľakedy žilo na lazoch v Podpoľaní. Návštevníci sa môžu preniesť v čase a pozrieť si, či aj vyskúšať, oranie s volmi, kosenie a mlátenie obilia, vyberanie zemiakov, bielenie plátna, prácu remeselníkov a starých trhovníkov, strihanie oviec, výroba a ochutnávka ovčieho syra, alebo zoznámiť sa s tradíciami a ľudovými zvykmi a obyčajami. V niekoľkých dvorov sa prezentuje tradičná kuchyňa so špecialitami našich starých mám, ale aj z Česka, Maďarska a Poľska. Na festivale rezonuje aj folklór, ktorý má v Hriňovej veľkú tradíciu.

OTVORENIE PARKU ZA PLAVÁRŇOU

Zvolen – park za plavárňou, sobota 20. august o 10. hod.

Pozývame na otvorenie znovuobnoveného parku za plavárňou, ktoré sa uskutoční 20. augusta od 10.00 hod. Čaká vás bohatý program: cvičenie, debaty, koncert, párty.  Je možnosť priniesť si vlastné grily a zúčastniť sa spoločnej grilovačky.

plagat A3 MF 2016 NETMUZIKÁLOVÝ FESTIVAL JOZEFA BEDNÁRIKA 2016

Brusno – kúpele, sobota 20. august o 16.00 h

Už v poradí 9. ročník podujatia. Prehliadka muzikálovej, divadelnej a filmovej hudby v podaní popredných interpretov. Vstupné sa pohybuje od šesť do sedemnásť eur. Viac o podujatí sa dočítate v v našom staršom príspevku.

MFK LOKOMOTÍVA ZVOLEN – FK SPIŠSKÁ NOVÁ VES

Futbalový štadión vo Zvolene, sobota 20. august o 16.30 h

Po rekonštrukcii štadióna sa zvolenskí futbalisti vracajú na domáci trávnik a pred vlastné publikum. Môžete byť pri tom aj vy. Podporte zvolenských futbalistov v zápase II. ligy – skupiny východ.

OPERALIA  BANSKÁ BYSTRICA 2016

Areál UMB na Kuzmányho ulici v B. Bystrici, sobota 20. august o 20.00 h

Open air operný festival v Banskej Bystrici. V sobotu odznie 9. Symfónia d mol spolu s ódou na radosť Ludwig van Beethovena s poprednými zahraničnými aj domácimi umelcami. Vstupné je vo výške 20 eur, či zľavnený vstup za 15 eur.

FESTIVAL MASKOTOV…

Maskoti2016_2Donovaly – fun aréna, nedeľa 21. august od 10.00 h

Pozývame na tretí ročník festivalu maskotov na bobovej dráhe. Viac sa dozviete v staršom článku.

10. ROČNÍK MUZIKY POD POĽANOU

Hriňová – Raticov vrch, nedeľa 21. august

Na festivale Muziky pod Poľanou sa predstavia muzikanti ľudových hudieb zo Slovenska a okolitých krajín ako: Česká republika, Poľsko, Maďarsko a Srbsko. Zaznejú tradičné podpolianske nôty ľudových hudieb z Hriňovej a okolia. Návštevníci sa môžu tešiť aj na furmanský sprievod účinkujúcich cez hriňovské lazy, remeselný trh a občerstvenie. Podrobnosti o programe nájdete na facebook evente akcie.