Zatiaľ nie je známe, či súčasná primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová (nezávislá) bude v jesenných komunálnych voľbách opäť kandidovať na tento post. Ako uviedla v stanovisku, ktoré TASR poskytol hovorca mesta Martin Svatuška, voľbami sa v tejto chvíli nezaoberá.

Dodáva, že je mnoho iných dôležitých vecí, ktoré rieši pre mesto a jeho obyvateľov. Ochorenie COVID-19 a vojna na Ukrajine podľa nej majú a ešte budú mať svoje dosahy. „Vrátane ekonomických. A tak dnes uvažujeme, ako zabrániť možným výpadkom príjmov pre ohlásené opatrenia štátu,“ spomenula Balkovičová s tým, že sú to státisíce eur, ktoré môžu mestu chýbať v tomto i v nasledujúcich rokoch. Informovala tiež, že to môže negatívne ovplyvniť jeho ďalší rozvoj.

Pripomenula, že posledné roky sú náročné, berie ich však prirodzene. Podľa jej slov sa na ňu s blížiacimi sa voľbami obracia čoraz viac obyvateľov so žiadosťou, aby naďalej zotrvala v komunálnej politike. „Môžem všetkým prisľúbiť, že túto možnosť určite zvážim,“ ukončila primátorka.

Pôvodne avizovala, že už kandidovať nebude

Lenka Balkovičová, ktorá je v úrade druhé volebné obdobie, po posledných voľbách avizovala, že sa o mandát už opätovne uchádzať nebude. Kandidatúru však zatiaľ ohlásili len kandidáti, ktorých možno považovať za jej oponentov.

Popri Balkovičovej sa za ostatné roky z prostredia stredo-pravého politického spektra, ktoré ju ako nezávislú podporovalo, nedokázala na komunálnej scéne vyprofilovať mediálne známejšia tvár. Balkovičová tak reprezentuje skupinu voličov i politických zoskupení, ktoré nateraz iný kandidát nepodchytil.

Balkovičovú v roku 2018 volilo za primátorku vyše 5-tisíc z vyše 13,5 tisíca zúčastnených voličov v komunálnych voľbách. Oproti voľbám v roku 2014 u prišla o približne päťsto voličov.

Kandidatúru už oficiálne ohlásil opozičný nezávislý poslanec MsZ Matej Snopko. O primátorský post sa pokúsi po tretíkrát. V roku 2014 získal 2 276 hlasov, v roku 2018 už 4 400 hlasov.

Prekvapením je politický návrat niekdajšieho europoslanca, bývalého župana, niekdajšieho primátora Zvolena a kedysi výraznej tváre niekdajšej vládnej strany SMER-SD – Vladimíra Maňku. Ten už avizoval, že sa po 17-tich rokoch pokúsi opäť dostať do čela mesta.