O post primátora Zvolena sa v jesenných komunálnych voľbách bude uchádzať bývalý primátor mesta Vladimír Maňka. Pre TASR to potvrdil v pondelok.

Pripomenul, že sa tak rozhodol pre širokú spoločenskú požiadavku zo strany občanov a viacerých parlamentných i politických strán mimo parlamentu. Dodal tiež, že žiadosti boli aj od osobností, veľkej časti poslancov mestského zastupiteľstva z rôznych politických strán vrátane nezávislých. „Všetci sú presvedčení, že Zvolen sa akosi zasekol a treba ho posunúť,“ podotkol Maňka.

Ako doplnil, dôvera a podpora ľudí je pre neho hnacou silou, tak ako v minulosti, keď sa mu spolu s nimi podarilo zo Zvolena urobiť moderné a dynamické mesto. Konštatoval, že to tak chce pre občanov urobiť aj teraz. „Ďalšie informácie k mojej kandidatúre poskytnem do konca mája na tlačovej konferencii,“ zhrnul bývalý primátor.

Zdôraznil však, že kandidovať na post zvolenského mestského poslanca nebude a nezapojí sa ani do krajských volieb. Maňka bol totiž v minulosti aj predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja (2009-2013).

Primátorom Zvolena bol počas dvoch volebných období, v rokoch 1999 až 2005. Tohto postu sa však vzdal, keď sa stal poslancom Európskeho parlamentu, bol ním do roku 2019.

„V živote som vykonával rôzne volené verejné funkcie, na komunálnej, regionálnej, celoštátnej i európskej úrovni. Jednou z najnáročnejších však bola funkcia primátora,“ povedal Maňka.

Vladimír Maňka pôsobil v minulosti ako slovenský ľavicový politik v Strane demokratickej ľavice, potom tiež v strane Smer-SD aj ako podpredseda.

O post primátora Zvolena sa v jesenných komunálnych voľbách bude uchádzať aj poslanec mestského zastupiteľstva Matej Snopko. O najvyšší post sa bude uchádzať po tretíkrát. Súčasná primátorka Zvolena Lenka Balkovičová už po druhom zvolení avizovala, že opätovne sa o funkciu uchádzať nebude. Aktuálne sa však k jesenným voľbám zatiaľ nevyjadrila.