Na mimoriadnom zasadnutí Zastupiteľstva BBSK v Banskej Bystrici v piatok popoludní poslanci potvrdili svoje rozhodnutie zo záveru februára. Rozpočet VÚC po zmenách poslaneckej väčšiny predseda kraja Marian Kotleba nepodpísal, zastupiteľstvo však jeho veto prelomilo a platnosť uznesenia je potvrdená.

martin belusky a marian kotlebaApríl je tak mesiacom, v ktorom končí rozpočtové provizórium kraja. Poslanci ešte 28. februára v rámci zmien návrhu rozpočtu rozhodli o potvrdení peňazí v plnej výške pre prvú etapu cyklotrasy zo Zvolena do Banskej Bystrice, vyčlenení prostriedkov pre spolufinancovnie viacerých europrojektov na školách, škrtli financie na vydávanie krajského mesačníka. Návrh väčšinového poslaneckého klubu Smer-SD, KDH škrtal najmä na financiách určených pre fungovanie Úradu BBSK a poslanci zároveň rozhodli aj o výraznom obmedzení kompetencií predsedu kraja.

Už dnes je isté, že zastupiteľstvo kraja bude musieť rozpočet upravovať, a to minimálne pre vydávanie kontroverzných krajských novín. Aj keď sa totiž rozpočet prijal až v apríli, schvaľovaný je pre rok ako taký a teda platný i retroaktívne. Keďže v prvých mesiacoch sa rozpočet riadil podľa vlaňajších finančných pravidiel a tabuliek, Náš kraj vychádzať mohol. VÚC navyše podpísal zmluvu na päť vydaní, zatiaľ boli distribuované dve čísla. Každé župu vyjde spolu s cenou tlače a distribúcie na zhruba 7-tisíc eur. Rozpočet kraja pre rok 2014 počíta s výdavkami pre krajské noviny vo výške nula eur.

BBSKNastáva tak podobná situácia ako len nedávno v prípade neďalekej Banskej Bystrice, kde síce poslanci rozhodli o zrušení tamojších Radničných novín, no pre zmluvné výpovedné doby musia byť tieto vydávané ešte do polovice roka. Banskobystrický primátor Peter Gogola mohol vykonať v rámci svojich kompetencií potrebnú úpravu rozpočtu aj bez súhlasu zastupiteľstva. Podľa novo prijatých pravidiel vyššieho územného celku, ale Marian Kotleba takú právomoc nemá, a tak krajskí poslanci budú na jednom z najbližších rokovaní nútení upravovať rozpočet.