Poslanci Zastupiteľstva BBSK, pri schvaľovaní tohtoročného rozpočtu, škrtli výdavky na vydávanie mesačníka samosprávneho kraja. Prijatý rozpočet ale ešte Marian Kotleba nepodpísal, a tak VÚC pokračuje v hospodárení podľa vlaňajška. Vtedy rozpočet predpokladal aj tlač novín, ktoré sa teraz po dlhšej prestávke vrátili do schránok ľudí.

Marian Kotleba, tlacova konferencia BBSK, 23.1.2014
Predseda BBSK Marian Kotleba a hovorca župy Miroslav Belička.

Pôvodné noviny Náš kraj vyšli naposledy ešte v novembri minulého roka. Zároveň skončila kraju zmluva s bratislavskou tlačiarňou Versus, a tak úrad hľadal nového dodávateľa tlače.

S banskobystrickou spoločnosťou Polygrafia Gutenberg kraj, ako s víťazom obstarávania, podpísal vo februári zmluvu na päť vydaní. Keďže nové vedenie BBSK zároveň okresalo počet strán na polovicu, zmenila sa kvalita papiera a mesačník tiež vychádza už len v čierno-bielej podobe, znížili sa náklady na jeho tlač. Predtým jedno vydanie 240-tisíc kusov stálo takmer 6,6 tisíca eur, po novom je to niečo cez 4-tisíc eur. Za distribúciu jedného vydania navyše kraj platí Slovenskej pošte zhruba tritisíc eur.

Tlač mesačníka Náš kraj v státisícovom náklade pri takejto kvalite tlače vychádza pre porovnanie o päťsto eur lacnejšie, než jedno vydanie väčších a farebných Radničných novín banskobystrického magistrátu v 30-tisícovom náklade. Na základe rozhodnutia mestských poslancov ale aj ich vydávanie končí.

Krajskí poslanci chceli vydávanie periodika zrušiť v rámci balíka rozpočtových zmien, ktoré predložil väčšinový klub Smer-SD, KDH. Ten obsahoval aj viaceré obmedzenia kompetencií predsedu BBSK v oblasti rozpočtových zmien. Poslancami zmenený návrh rozpočtu zatiaľ Marian Kotleba nepodpísal a avizoval, že tak ani neurobí

Marian Kotleba, predseda BBSK, VUC BB„Kým bol predseda kraja zo správnej strany, kompetencie mohli byť a mohol vychádzať aj krajský mesačník. Teraz keď prišla zmena, asi to niekto nevie predýchať,“ reagoval vo februári na rozhodnutie poslaneckej väčšiny predseda BBSK Marian Kotleba.

Ak by poslanci prelomili avizované nepodpísanie rozpočtu predsedom kraja, vydávanie novín by podľa zmluvy, napriek nevyčleneniu žiadnych prostriedkov v rozpočte, pokračovalo do júla. To za predpokladu, že by bola dodržaná mesačná periodicita, keďže prvé tohtoročné vydanie prichádza do schránok v týchto dňoch. Vzniknuté náklady by potom boli súčasťou nevyhnutnej zmeny rozpočtu.