V závere minulého roka musela byť zvolenská plaváreň vyše dva mesiace pre technologickú haváriu zatvorená. Opätovne sa tak rozvírila diskusia o riešení tohto dlhoročného problému mesta.

legends-arena-zvolenO problémoch súčasnej mestskej plavárne vás informoval aj portál ZVonline.sk. Mesto napokon vyčlenilo prostriedky na nevyhnuté základné opravy vykurovania plavárne v centre mesta, no zároveň začalo pracovať na štúdii troch východísk pre jej komplexnú rekonštrukciu alebo výstavbu novej plavárne.

V tomto období zároveň spoločnosť Idea Invest rozšírila svoj investičný zámer výstavby hokejovej haly na sídlisku Západ aj o plaváreň. Tú by následne spoločnosť ponúkla mestu na odkúpenie za 3,6 milióna eur s DPH. Po právnej stránke sa však mesto nemôže zaviazať, že odkúpi súkromný objekt ešte predtým, než tento vôbec stojí. Mesto v tejto súvislosti žiadalo aj o vyjadrenie Úradu pre verejné obstarávanie, nakoľko teoreticky by malo postupovať tak, že osloví aj ďalšie subjekty, či mestu nedokážu vybudovať novú plaváreň lacnejšie. Prípadnú výnimku priamej kúpy by si muselo pred spomenutým úradom mesto obhájiť.

Napriek tejto komplikácii sa finančná komisia MsZ v pondelok uzniesla, že najlepším riešením by bol práve najmenší ponúkaný projekt, nová plaváreň pri komplexe Legends arena.

mesto-plavaren2Starší projekt rekonštrukcie súčasnej plavárne počítal aj s výstavbou vonkajšieho bazéna i zábavnej časti, čím by došlo aj k náhrade kúpaliska Neresnica. Tento variant už schválilo zvolenské zastupiteľstvo v roku 2008, no nikdy nedošlo k vyčleneniu potrebných finančných prostriedkov z rozpočtu mesta. Teraz by to mestský rozpočet vyšlo na 3,3 milióna eur. Zhruba 500-tisíc eur by mohol Zvolen získať aj z nenávratného finančného príspevku Európskej banky pre obnovu a rozvoj, mesto by sa ale muselo úverovo zadĺžiť.

Rovnako by mesto muselo postupovať v prípade výstavby úplne nového Športovo-relaxačného centra vo vytypovanej lokalite Sokolská. Veľký komplex plavárne oddychového a welness centra by stál zhruba 6,5 milióna eur a umiestnený by bol na konci tejto ulice nad supermarketom Lidl. Aj pri tejto variante, a tiež možnosti stavby plavárne na sídlisku Západ v projekte Legends arena, by sa ale mesto muselo postarať aj o budovu doterajších „Mestských kúpeľov“.

50-metrový bazén by bol pridrahý

Mesto sa na základe záujmu verejnosti i športových klubov zaujímalo aj o možnosť postavenia novej plavárne s 50-metrovým bazénom s osmičkou dráh. Náklady na výstavbu takéhoto športoviska by ale boli výrazne vyššie. Celkovo bola takáto výstavba odhadnutá na zhruba 8,5 milióna eur a v prospech takéhoto riešenia nehrajú ani dvojnásobné prevádzkové náklady pri výnosoch, ktoré by sa zrejme veľmi neodlišovali od tých, pri menšej plavárni.

O rekonštrukcii súčasnej alebo výstavbe novej plavárne budú zvolenskí poslanci rozhodovať na svojom zasadnutí 24. februára. Aktuálne rozhodnutie Komisie financií, majetku a podnikania naznačuje, že poslanci stoja za najúspornejším možným riešením. Projekt v komplexe Legends arena počíta okrem 25-metrového bazéna len so základnou welness časťou a na rozdiel od ostatných projektov by v ňom nebol vonkajší bazén. To v porovnaní s dvoma ďalšími predloženými variantami znamená aj výrazne nižšie prevádzkové náklady.