zvolen plavaren mestske kupeleNa pondelkovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva vo Zvolene sa očakávala búrlivá diskusia o budúcnosti tunajšej plavárne. Priestory zasadacej miestnosti na mestskom úrade aj preto zaplnilo množstvo obyvateľov Zvolena.

V súvislosti s výstavbou novej plavárne sa až pätnásť z 25 poslancov zvolenského zastupiteľstva počas leta na základe ekonomických argumentov vyjadrilo, že je za výstavbu nového 25-metrového plaveckého krytého bazéna vo Zvolene. Viacerým sa už ale nepáčila forma návrhu na vypísanie verejného obstarávania, akú zvolilo vedenie mesta v tomto prípade. Navyše sa proti takejto investícii zdvihla vlna nevôle nielen aktivistov, ale aj už zhruba tritisíc Zvolenčanov, ktorí podpísali petíciu za výstavbu 50-metrového bazénu.

Mestskí poslanci mali v pondelok schváliť primátorkou predložený návrh na vypísanie verejného obstarávania, z ktorého mal vzísť nielen finálny projekt, ale aj návrh umiestnenia stavby plavárne a tiež spôsobu financovania projektu, ktorého cenu mesto odhaduje na päť až šesť miliónov eur. Počítalo sa s tým, že by bol projekt realizovaný spoluprácou so súkromným spoluinvestorom. Práve vypísanie obstarávania bez jasnej lokality, ale aj zadanie len na 25-metrový bazén sa viacerým poslancom nepozdával.

vizualizacia plavaren
Vizualizácia plavárne s dostavbou väčšieho bazéna.

Hneď na úvod zasadnutia Mestského zastupiteľstva vystúpil nezávislý poslanec Miroslav Sližik s tým, že predložený návrh na vypísanie verejného obstarávania na novú plaváreň, je v podstatných otázkach neúplný. „Navrhujem stiahnutie tohto bodu aj z dôvodu neakceptovania rozhodnutia komisie športu, ktorá vyjadrila postoj ku konkrétnemu riešeniu. Podporuje rekonštrukciu starej plavárne s rozšírením o 50-metrový bazén,“ dodal. Sližik uviedol, že najlepším riešením by bolo vytvorenie špeciálnej dočasnej komisie mestského zastupiteľstva, ktorá by sa zaoberala hľadaním vhodnej lokality i riešenia výstavby plavárne.

„Celú túto záležitosť som konzultoval s odborníkmi a podľa nich postupujeme neštandardným spôsobom. Nebola vyhlásená urbanistická súťaž na lokalitu. Zvyčajne po nej nasleduje ekonomická analýza. Na základe týchto dvoch bodov by mali poslanci hlasovať o tom, či päťdesiatku alebo 25-ku a až potom by mala nasledovať architektonická súťaž. Trochu sme predbehli dobu,“ podporil svojho predrečníka ďalší nezávislý poslanec Matej Snopko.

Za stiahnutie bodu hlasovali okrem Slížika členovia poslaneckého klubu Patrioti, ktorí návrh dlhodobo kritizovali a tiež väčšina poslancov za SMER-SD. O bode chcelo v pondelok rozhodovať len osem poslancov z dvadsaťpäť členného pléna zastuptieľstva, ktorí hlasovali proti stiahnutiu bodu.

„Chceli sme sa vydať cestou, ktorá by bola pre mesto finančne únosná, na konci ktorej by bola pekná moderná plaváreň a najmä spokojní obyvatelia mesta. Väčšina poslancov však neumožnila ani len predstavenie tohto bodu na zastupiteľstve. Sľúbila som urobiť všetko pre výstavbu novej plavárne a svoj sľub som dodržala. Poslanci teraz idú, podľa ich slov, vytvoriť vlastnú odbornú komisiu, ktorá sa ďalej bude zaoberať plavárňou. Uvidíme, s akými návrhmi riešenia komisia príde,“ uviedla po zastupiteľstve primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Tip: Pozrite si aj staršie príspevky k téme zvolenskej plavárne…