zvolen plavaren mestske kupeleZvolen stále rieši budúcnosť svojej plavárne. Už dlhšie platí, že rekonštruovať súčasnú plaváreň sa mesto nechystá. Naopak, zvažuje najmä výstavbu nového objektu. Aj v tom by sa ale mal nachádzať len 25-metrový bazén, čo sa nepáči časti aktivistov a poslancov.

Vedenie mesta len nedávno prezentovalo mestským poslancom výsledky svojej analýzy, z ktorej vyplynulo, že päťdesiatmetrový bazén by bol pre Zvolen ekonomicky príliš nákladný. Výstavba novej plavárne bude aj témou septembrového zasadnutia Mestského zastupiteľstva vo Zvolene, v pondelok 28. septembra. Tému však poslanci riešili s vedením mesta už v júni. Cieľom samosprávy je vytvoriť nový celoročne využiteľný komplex s vnútorným i vonkajším bazénom kombinujúci letné aj zimné športové vyžitie, čím by mohlo dôjsť nielen k náhrade plavárne, ale aj kúpaliska Neresnica.

Väčšina poslancov za úspornejší 25-metrový bazén

Počas leta prebiehal prieskum medzi mestskými poslancami iniciovaný primátorkou Lenkou Balkovičovou. Pätnástka z 25-tich poslancov MsZ vo Zvolene sa priklonila k výstavbe len 25-metrového plaveckého bazénu aj v novej plavárni. Dotlačili ich k tomu ekonomické argumenty, podľa ktorých mestá, v ktorých 50-metrové bazény sú, doplácajú ročne na ich prevádzku až okolo 350-tisíc až viac než pol milióna eur. Zvolen pritom dosiaľ doplácal na Mestské kúpele maximálne v sume okolo 150-tisíc eur ročne.

mesto-plavaren2
Jedným z pôvodných zámerov bola rekonštrukcia súčasnej plavárne s vybudovaním vonkajšieho areálu. Hovorilo sa aj o výstavbe nového komplexu v lokalite Sokolská.

V zadaní, ktoré má smerovať potenciálnym investorom, bude mesto požadovať jednak 25-metrový bazén s ôsmymi až desiatimi dráhami, menší relaxačný a whirpool bazén, detský bazén i tobogán. To všetko vo vnútorných priestoroch, zároveň má projekt už vopred počítať aj s priestorom pre vonkajší bazén.

Samospráva predpokladá, že by celý nový komplex mohol vyjsť na zhruba 5-miliónov eur, pričom väčšina poslancov mesta zastáva názor, že projekt by sa mal realizovať so súkromným spoluinvestorom. V minulosti bol prezentovaný projekt spoločnosti Idea Invest, ktorá plánovala výstavbu tréningového zimného štadióna na sídlisku Západ. Projekt po medializovaných problémoch s Mestskými kúpeľmi rozšírila aj o plaváreň s 25-metrovým bazénom. Ten chcela ponúknuť na odkúpenie mestu, na to však Zvolen jednoduchou cestou legislatívne pristúpiť nemohol a projekt sa dosiaľ nerealizoval.

Teraz budú mestskí poslanci schvaľovať vypísanie verejného obstarávania, z ktorého má vzísť nielen finálny projekt a jeho následná realizácia ale aj návrh samotného umiestnenia stavby a spôsobu financovania.

Aktivisti i niektorí poslanci žiadajú 50-tku

Verejných päťdesiatmetrových krytých bazénov je na Slovensku len sedem, no podľa zástupcov tunajších plaveckých či potápačských oddielov, nadšencov i niektorých mestských poslancov by sa Zvolen pri výstavbe nového bazéna mal prikloniť k väčšej a nákladnejšej variante. Okrem väčšej vyťaženosti zo strany samotných Zvolenčanov, by totiž mohla tunajšia nová plaváreň s takýmito parametrami lákať aj viac ľudí zo širokého okolia.

“Mohli by sme dotiahnuť naspäť ľudí, ktorých vedenie mesta za posledných 20 rokov odnaučilo chodiť na plaváreň,” hovorí aktivista Vladimír Štiasný. Poukazuje pri tom na fakt, že v čase vyhradenom pre verejnosť podľa neho v súčasnosti zvolenskú plaváreň navštívi pätnásť ľudí za deň, pričom modernú v Banskej Bystrici s väčším bazénom až deväťsto denne. „Ide nám o to, aby vyhral zdravý rozum, nad nejakými zámermi určitých skupín,“ dodáva. Na ich strane je aj poslanecký klub Patrioti na čele s neúspešným primátorským kandidátom Matejom Snopkom.

vizualizacia plavaren
Návrh aktivistov počíta s rozšírením budovy súčasnej plavárne.

„Za rozumné peniaze je možné skĺbiť zábavné a rekreačné vodné aktivity pre verejnosť s prestížnym olympijským bazénom. Stavbu 25-metrového bazéna považujú za vyhodené peniaze a nevyužitie mestských pozemkov pod plavárňou za nehospodárne nakladanie s mestským majetkom,“ uvádza sa v ich stanovisku.

Aktivisti navrhujú podľa nich ekonomicky výhodné riešenie v podobe rekonštrukcie a rozšírenia súčasnej plavárne, na komplex práve s päťdesiat metrov dlhým bazénom. Svoj návrh predstavia už vo štvrtok 24. septembra o 17-tej hodine v zasadačke Mestského úradu vo Zvolene.

Tip: Pozrite si aj staršie príspevky k téme zvolenskej plavárne…