Ľudia, ktorí z vojnou zasiahnutej Ukrajiny prichádzajú na Slovensko, vyhľadávajú aj lekárske ošetrenie. Viacerým už pomohla aj zvolenská nemocnica.

Vo zvolenskej nemocnici ošetrili doteraz približne 30 pacientov z Ukrajiny. Pre TASR to uviedla Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí.
Pripomenula, že väčšina prešla urgentným príjmom, s následnými vyšetreniami na sonografickom alebo rádiodiagnostickom oddelení. „Ošetrovali aj budúce matky v gynekologickej a deti v pediatrickej ambulancii,“ spomenula.

Podľa nej v čase vypuknutia vojny na Ukrajine malo toto zdravotnícke zariadenie šesť zamestnancov, ktorí sú z nej pôvodom. „Viacerí z nich sa starali o budúcnosť svojich príbuzných. S pomocou nemocnice a mesta sa rodine jednej z pracovníčok podarilo pomôcť po ich príchode z Ukrajiny s dočasným ubytovaním,“ podotkla s tým, že im zabezpečili aj základné potreby.

Vo Zvolene je už v súčasnosti pripravené aj núdzové ubytovanie pre Ukrajincov podľa požiadaviek štátu. Telocvičňa bývalej druhej základnej školy bude slúžiť ako provizórne dočasné ubytovanie pre 50 ľudí. Informovala o tom primátorka Lenka Balkovičová. Podotkla, že v ňom ostanú dovtedy, kým im štát nájde vhodnejšie priestory, „najviac však 10 dní“. Doplnila, že takýmto spôsobom by samospráva mala prispieť k odľahčeniu náporu na ubytovanie v prihraničných oblastiach s Ukrajinou.