Aj keď hranice už po vyše mesiaci vojny na Ukrajine prekračuje menej utečencov, stále hranice nášho východného suseda prekračuje obrovské množstvo ľudí, ktorí sa kvôli následkom vojny boja zostať vo svojej domovine, alebo o svoj domov úplne prišli.

Ubytovacie kapacity štátu či samospráv, ale aj množstva dobrovoľníkov sa však míňajú a utečenci tak čoraz častejšie, aspoň dočasne, nachádzajú útočisko v priestoroch pre dočasný nocľah. Tie sú zriaďované napríklad v telocvičniach či športových halách.

Po Sliači, takéto kapacity podľa požiadaviek štátu pripravilo aj Mesto Zvolen. „Použitie priestorov telocvične niekdajšej 2. ZŠ na tento účel najskôr muselo schváliť zastupiteľstvo, stalo sa tak v pondelok. Odvtedy sme pracovali na ich zariadení, dnes sme dokončili posledné detaily,“ priblížila na sociálnej sieti primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Telocvičňa má podľa krízového scenára štátu slúžiť len ako provizórne, dočasné, núdzové ubytovanie pre 50 ľudí. Zostať v ňom majú dovtedy, kým im štát nenájde vhodnejšie priestory. Najviac na desať dní.

„Takýmto spôsobom by sme ako mesto mali prispieť k odľahčeniu náporu na ubytovanie v prihraničných oblastiach s Ukrajinou,“ doplnila Balkovičová

Pracovníci mesta i dobrovoľníci tak zaistili telocvičňu a pripravili jej vybavenie pre prenocovanie, ale aj zaistenie základnej hygieny pre možných dočasných obyvateľov.

„Za pár dní sme všetko stihli vyriešiť tak, aby telocvičňa neslúžila len na prenocovanie, ale aj na základnú hygienu či opratie oblečenia. Zároveň ľuďom z Ukrajiny poskytneme celodennú stravu a všetky ďalšie nevyhnutné služby. Ďakujem všetkým dobrovoľníkom, ale i vodárom, elektrikárom, údržbárom. Samozrejme aj našim pani upratovačkám a všetkým kolegom z úradu, ktorí pomohli,“ uviedla primátorka Zvolena.

Od piatka je telocvičňa plne pripravená prijať prvých ľudí, ktorých by sem štát transportoval respektíve nasmeroval za týmto účelom.