Všetko alebo nič – aj tak by sa dalo definovať počínanie zvolenských hokejistov, ktorí zviedli v poradí už siedme meranie síl v rámci ich semifinálovej série proti Spišskej Novej Vsi. Siedme, teda posledné stretnutie, malo určiť, kto bude vo finále súperom košických „oceliarov“.

Len 127 sekúnd stačilo k tomu, aby sa prvýkrát v stretnutí vylučovalo a stalo sa tak po zákroku Valacha na prenikajúceho Huntebrinkera, no ponúknutú presilovku Zvolenčania nevyužili. Samotný faulujúci Valach sa krátko po návrate z trestnej lavice ocitol v menšej príležitosti, z ktorej však nezapršalo a v 7. minúte sa snažil z tesnej blízkosti na dvakrát presadiť Rapáč, no Trenčan v bráne HKM ostal pozorný. Domáci brankár sa musel predviesť aj v 15. minúte, keď Majdan šikovným spôsobom tečoval puk z hokejky Valacha. O úvodný gól sa napokon postarali „rytieri“, keď v 18. minúte rozjasal tribúny útočník Maroš Jedlička – 1:0.

Autor vedúceho presného zásahu však už po 17 sekundách prostrednej časti hry putoval na trestnú lavicu a v početnej výhode sa ocitli aj Spišiaci. V nej sa ukázala súhra dvojice Réway – Nellis a druhý menovaný dokázal v 22. minúte vyrovnať – 1:1. Hokejisti HKM išli opäť do vedenia v 28. minúte, kedy Huntebrinker zobral zodpovednosť na vlastné ramená a strelou pomedzi Melicherčíkove betóny zaistil, že domáci boli na koni – 2:1. V závere prostrednej časti mali Zvolenčania k dispozícii 77 sekúnd trvajúcu presilovku o dvoch hráčov, lenže nevyťažili z nej nič a do kabín sa tak odchádzalo za tesného, jednogólového rozdielu.

V 44. minúte pohrozil Jedlička, no boli to hostia, ktorým sa podarilo rozvlniť sieť. Konkrétne sa tak podarilo Kerbashianovi, ktorý aj s prispením šťastia a svojej korčule vyrovnal stav zápasu – 2:2. Napokon však prišla 55. minúta a s ňou zrejme aj zlomový moment zlomového zápasu. Domáci obranca Hanna sa chcel predrať popri Ališauskasovi, lenže litovský zadák zatiahol ručnú brzdu a výsledkom bolo trestné strieľanie. K jeho realizácii sa odhodlal Zuzin, ktorý zvolil jednoduché riešenie v podobe strely a poslal Zvolenčanov do vedenia – 3:2. Zhruba v polovici 59. minúty neostávalo Spišiakom nič iné, ako absolútny vabank a Melicherčík tak zamieril na hráčsku lavicu, čo vyústilo do hry v šestici. Ani to však hosťom nepomohlo, aby sa im podarilo vyrovnať, a hoci mali v záverečných sekundách nápor, Zvolenčania to všetko ustáli a po záverečnom hvizde mohli oslavovať postup do finále. Tam na nich už čakajú víťazi základnej časti, ktorými sa stali hráči Košíc.

HKM Zvolen – HK GROTTO Spišská Nová Ves 3:2 (1:0, 1:1, 1:1) stav série – 4:3

Góly: 18. Jedlička (Langkow, R. Bondra), 28. Huntebrinker (R. Bondra), 55. Zuzin (t.s.) – 22. Nellis (Réway, Majdan), 52. Kerbashian (Majdan). Rozhodovali: Korba, Hronský – Bogdaň, Durmis (video – Ország). Diváci: 5675 (vypredané)

Zostava HKM Zvolen: Trenčan (Paterson) – Hain, Messner, Rauhauser, Mudrák, Hanna, Kubka – Marcinek, Viedenský, Zuzin – Hecl, Huntebrinker, Sideroff – R. Bondra, Langkow, Jedlička – Csányi, Šiška, Stupka

Zostava HK GROTTO Spišská Nová Ves: Melicherčík (Surák) – Žiak, Ališauskas, Romaňák, Beaudry, Ulander, J. Valach, Groch – Džugan, Bortňák, Rapáč – Laporte, Myklukha, Kerbashian – Majdan, Nellis, Réway – Verbeek, Vartovník, Vandas

Finálová séria medzi Zvolenom a Košicami odštartuje v nedeľu 16. apríla a ako prví sa predstavia na domácom ľade hokejisti Košíc, ktorým patrilo prvenstvo po základnej časti.