Zvolenčania spoznali podobu svojej novej plavárne. Zatiaľ však nie je schválené financovanie jej výstavby či známy termín, kedy by mohla byť zrealizovaná. Tá súčasná bude musieť pritom zatvoriť brány už na konci júna.

Víťazná podoba plavárne vzišla zo súťaže, do ktorej prihlásilo svoje práce 19 architektov či architektonických kolektívov. Víťazný návrh zvolenského architekta Petra Pagáča predstavuje modernú budovu, zachovávajúcu prvky pôvodnej plavárne. Zvolenčania sa môžu tešiť na 10-dráhový plavecký bazén s dĺžkou 25 metrov, relaxačný bazén s veľkosťou toho súčasného i možnosť vonkajšieho letného kúpania.

Päťčlenná odborná porota rozhodovala o návrhoch anonymne, teda bez toho, že by poznala mená ich autorov. Ten víťazný zaujal jej členov vo viacerých ohľadoch. „V prvom rade ide o jedno z mála riešení, ktoré ponúka zjednotenie priestorov plaveckého a relaxačného bazéna. Ocenia ho napríklad rodiny s deťmi. Rodičia budú mať v podstate v každom okamihu vizuálny kontakt so svojimi deťmi, nech už by sa nachádzali aj na opačných koncoch oboch bazénov. Nie je teda nutné prechádzať z budovy do budovy, stačí prekonať malý výškový rozdiel a návštevník sa veľmi rýchlo dostane od plaveckého bazéna k relaxačnému a naopak. Zaujal nás tiež moderný vzhľad plavárne a to bez nutnosti úplného zbúrania starej budovy. Tú stačilo moderne opláštiť a vizuálne zjednotiť s prístavbou a vznikol tak oku lahodiaci jednotný celok. Veľmi praktické riešenie predstavuje možnosť návštevy prevádzok služieb aj zvonku bez toho, aby došlo ku kontaktu s návštevníkmi plavárne. Tamojšie bistro či prevádzku starostlivosti o telo tak bude môcť využívať aj široká verejnosť,“ zdôvodnil predseda poroty, známy slovenský architekt Štefan Polakovič. To sú však podľa jeho slov iba niektoré pozitíva víťazného návrhu.

Zvolenského primátora Vladimíra Maňku potešila úroveň celej súťaže a tiež fakt, že víťazom súťaže so zahraničnou účasťou sa stal práve domáci architekt. „Všetkých 19 návrhov má svoje nesporné kvality. Ďakujem všetkým súťažiacim a blahoželám víťazovi. Jeho riešenie je inšpirujúce, predsa by som sa mu chcel špeciálne poďakovať za to, že Zvolenčanom vytvára možnosť kúpania aj vo vonkajších priestoroch. Navrhnutý vonkajší bazén je dlhý 25 metrov a má šírku troch plaveckých dráh,“ uviedol Maňka.

„Ako Zvolenčan som našu plaváreň navštívil nespočetnekrát, a predsa sa mi nikdy nesnívalo, že práve moja práca jedného dňa určí jej novú podobu. Ľudia k nej majú z minulosti citový vzťah, hoci som ju teda ladil do moderného vzhľadu, môj návrh zároveň zachováva tradičné prvky tejto stavby. Je možné to vidieť napríklad na strechách jednotlivých častí plavárenského komplexu, ktoré sú zjednotené podľa vzoru pôvodnej plavárne. Bolo pre mňa dôležité zachovať v diele kúsok histórie, aby Zvolenčania nemali pocit, že im niekto zobral ich plaváreň a nahradil ju niečím, čo sem nepatrí,“ zhodnotil víťaz súťaže Peter Pagáč.

Mesto sprístupní podobu novej plavárne i všetky súťažné návrhy v priestoroch Starej radnice. Verejnosť bude mať možnosť navštíviť výstavu od 27. februára až do 28. marca.