Druhého kola celoplošného testovania obyvateľov na Covid-19 sa vo Zvolene zúčastnilo 25 476, z toho bolo 76 zistených ako pozitívnych (0,3%). Nejde však len o obyvateľov Zvolena.

Viaceré odberné miesta vo Zvolene boli vyťažené zvýšeným záujmom ľudí z okolitých tzv. bezpečných zelených okresov, prioritne Žiaru nad Hronom, Krupiny či Banskej Štiavnice, kde už testovanie neprebiehalo. Obyvatelia týchto okresov však v prípade potreby cesty do červených okresov potrebujú aktuálny certifikát.

V prvom kole sa v meste Zvolen prišlo testovať 20 889 ľudí, z ktorých bolo 179 vyhodnotených ako pozitívnych (0,86 %). V rámci celého okresu bolo pred týždňom otestovaných 39 422 ľudí a zistili 276 nakazených, čo Zvolen zaradilo na prvé miesto pod čiarou bezpečných okresov.

„Teraz už budeme netrpezlivo čakať na splnenie prísľubu zo strany vládnych predstaviteľov, ktorí mestám a obciam prisľúbili presnú štatistiku. A keď z nej potom vyjmeme samotných Zvolenčanov, spoznáme, ako na tom v našom meste naozaj sme,“ uviedla primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Priebeh druhého kola testovania pol pokojnejší ako pred týždňom. Ani v sobotu sa už netvorili tak dlhé čakacie rady, ako v prvom kole testovania.

Na antigénové testy aj podľa potreby

Ministerstvo zdravotníctva zároveň informovalo, že už od pondelka sa vo Zvolene otvára aj avizované odberné miesto, kam môžete prísť bez objednania a vykonajú vám tam bezplatný antigénový test a dostanete tam aj certifikát.

Takýto odber vám od pondelka, 9. novembra vykonajú na mobilnom odbernom mieste pre PCR testovanie pri zvolenskej nemocnici na Kuzmányho nábreží 28 v čase medzi 10.00 do 12.00 h.

Príde zrejme aj ďalšie plošné testovanie

Premiér Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) už počas víkendu uviedol, že vláda vyhodnotí vývoj epidemiologickej situácie v nasledujúcich týždňoch po prebehnutom plošnom testovaní. Naznačil zároveň, že s cieľom návratu k opätovnému otvoreniu všetkých služieb, športovísk či kultúrnych inštitúcií, počíta ešte do Vianoc aj s možnosťou realizácie ďalšieho obmedzenia v podobe „lockdownu“ alebo celoplošného testovania. V súčasnosti však plán ďalšieho testovania nie je oficiálne schválený.

Igor Matovič

Obmedzenie pohybu zákazom vychádzania platí do 14. novembra. Pri voľnom pohybe v rizikových okresoch (vrátane Zvolena, B. Bystrice či Detvy) je potrebné disponovať testom z plošného testovania či PCR testovania nie staršieho ako od piatka, 6. novembra.

Pri pohybe v ostatných okresoch stačí certifikát s dátumom po 29. októbri. Od 15. novembra bude možný voľný pohyb osôb bez obmedzení v rámcoch platných protiepidemických opatrení.

Vláda zároveň prisľúbila postupné otvorenie bezplatných testovacích miest pre testovanie rýchlymi antigénovými testami vo všetkých okresoch, najskôr však od nasledujúceho týždňa v tzv. bezpečných okresoch, kde bol podiel pozitívnych testov už v predošlom týždni nižší, ako 0,7%. Vo Zvolene už od tohto týždňa.

Pre osoby, ktoré sa nezúčastnili plošného testovania, platí vládne nariadenie o obmedzení pohybu zákazom vychádzania do 14. novembra. Zákaz vychádzania má však pre tieto osoby celú radu výnimiek, ktoré platia naďalej.