V meste Zvolen prišlo k plošnému testovaniu na Covid-19 počas uplynulého víkendu viac než 21-tisíc ľudí. Z nich sa prítomnosť koronavírusu zistila u necelých 200 ľudí. V rámci celého okresu bol potom podiel nakazených na úrovni 0,71%.

O výsledok za mesto Zvolen sumárne informovala primátorka Lenka Balkovičová. Podiel nakazených v celom okrese zverejnila vláda. Ani samospráva, ani Ministerstvo obrany a tiež vláda však nezverejnili podrobné štatistiky.

V rámci celého Slovenska sa celoplošného testovania zúčastnilo 3 625 332 ľudí. Celkom 38 359 z nich malo pozitívny výsledok testu, čo predstavuje 1,06% z otestovaných.

V okrese Zvolen sa zo 68 668 obyvateľov okresu zúčastnilo testovania 39 422 ľudí a zistili 276 nakazených.

Najvyšší podiel nakazených mali okresy severného Slovenska, napríklad Čadca (3,22%). Naopak, okresy Banskobystrického kraja – Revúca (0,27%) a Banská Štiavnica (0,28%) mali najnižší podiel nakazených v rámci plošného testovania na Slovensku.

Zatiaľ čo v sobotu sa na jednotlivých odberných miestach stálo v dlhých radách desiatky minút i niekoľko hodín. V nedeľu už bol záujem verejnosti značne nižší. Zatiaľ čo v sobotu ľudia čakali na testujúcich, v nedeľu testujúci na ľudí, ktorí prichádzali skôr sporadicky a čakacie doby boli spravidla len minimálne alebo žiadne.

O druhom kole i režime pre budúci týždeň rozhodne vláda

Vláda premiéra Igora Matoviča (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) už skôr avizovala, že na základe doporučení odborníkov, by malo byť plošné testovanie dvojkolové. Dôvodom je najmä fakt, že použité antigénové testy majú nižšiu presnosť testovania u ľudí, u ktorých je nižšia tzv. vírová nálož a teda najmä ľudí, ktorí už môžu byť nakazení, avšak len krátko a nákaza u nich ešte neprepukla.

Pozri aj:

Nové vládne opatrenia: Cesta do najbližších potravín zostane vo výnimkách zákazu vychádzania aj po víkende


Po zverejnení výsledkov prvého kola a najmä pre pomerne nízky výskyt nakazenia vo väčšine regiónov, sa však ozývajú hlasy proti plošnej realizácii druhého kola. Tie znejú aj z niektorých miest a obcí, pre ktoré bola už organizácia testovania v uplynulých dňoch mimoriadnou záťažou.

Igor Matovič

Či a v akom rozsahu sa druhé kolo plošného testovania uskutoční, rozhodne vláda po pondelňajšom rokovaní Ústredného krízového štábu. Premiér Igor Matovič potvrdil, že v časti okresov s najnižším podielom nakazených v rámci prvého kola by to druhé prebehnúť nemuselo, ale zároveň vystríha pred zľahčovaním výsledku plošného testovania.

„Jedno percento je veľmi veľa. Jedno percento je zrkadlom toho, že cez PCR testovanie máme 2500 ľudí denne a vieme, že nám to spôsobuje už obrovský tlak na nemocnice. Ak by sme išli týmto tempom ďalej, tak nemocnice nám skolabujú a ľudia nám začnú zomierať ešte len na chodbách nemocníc,“ uviedol v pondelok Igor Matovič.

Otázny je navyše aj ďalší režim obmedzenia pohybu zákazom vychádzania. Vláda už skôr avizovala, že s ním počíta do 15. novembra. Zatiaľ je uznesením vlády vyhlásený do 8. novembra. Dovtedy je v platnosti aj vydaný certifikát s negatívnym výsledkom z plošného testovania, ktorý jeho držiteľovi udeľuje výnimku zo zákazu vychádzania.

Aktualizácia 19.13 h: Pondelkový ústredný krízový štáb sa uzniesol a vláda prijme rozhodnutie, že druhé kolo plošného testovania obyvateľstva na Covid-19 prebehne vo všetkých okresoch, v ktorých podiel pozitívnych testov prekročil 0,7%. Okres Zvolen, ktorý je prvým okresom nad „čiarou“, si tak testovanie zopakuje cez víkend 7. a 8. novembra.