Vo Zvolene sa uskutočnilo štvrté pokračovanie finálovej série najvyššej slovenskej súťaže v hokeji. Jeden tím doň nastúpil s ambíciou zachovať si nádej, druhý s možnosťou ukončiť finálovú sériu a dvihnúť nad hlavy majstrovský pohár. Rytieri však napokon odvrátili hrozbu košickej ocele a v stretnutí zvíťazili, čím znížili stav série na 1:3.

Prvá tretina príliš okulahodiaci hokej nepriniesla, bola navyše aj bezgólová a len s minimom vyloženejších šancí. O tie drobné príležitosti sa postarali napríklad Pollock s Fejesom na začiatku 4. minúty. Vážnu šancu na otvorenie skóre mal v 8. minúte Hecl, ktorý však zoči-voči Riečickému neuspel a ten istý hráč si vylámal zuby na hosťujúcom brankárovi aj v 12. minúte, kedy sa opakoval podobný scenár. V závere prvej časti prišli vylúčenia Košíc a v posledných sekundách aj krátka presilovka piatich proti trom, ktorá pokračovala aj v úvode prostredného dejstva.

Jedna z početných výhod napokon priniesla Zvolenčanom vytúžené ovocie v podobe vedúceho gólu, o ktorý sa postaral po 95 sekundách druhej tretiny Hanna. Po takmer piatich minútach prišlo prečíslenie HKM, ktoré však zneškodnil Southorn a v 27. minúte bolo dokonca vyrovnané. Slovák vyzval na gól Olssona a obranca v drese Košíc prekonal Trenčana. Tento moment však vôbec nenaštrbil sebavedomie zvolenských hráčov, ktorí do minúty opäť išli do vedenia, tentokrát sa o to postaral ďalší z obrancov – Dávid Mudrák. Od gólu stihlo ubehnúť len 11 sekúnd a domáci viedli dvojgólovým rozdielom, ihneď po buly Kubka vysunul Zuzina, ktorý strelou švihom rozvlnil sieť a vyhnal Riečického z brány. Domáci boli aj naďalej v tlaku, no príležitosti mali aj „oceliari“, z čoho pramenil aj kontaktný gól z 31. minúty. Do streleckej listiny sa zapísal Havrila, ku ktorému sa dostal puk po strele Lampera.

Košičania mali v úvode tretej tretiny dobré šance na vyrovnanie, lenže Trenčan v bráne HKM odolával, na opačnej strane pohrozil Jedlička a po ňom aj Turnbull. Kanadský útočník sa však predsa len strelecky presadil, keď v 52. minúte prekonal dovtedy dobre chytajúceho Janusa. V 58. minúte mal definitívu na hokejke Viedenský, ktorého vyzval na gólovú poistku Bondra, napokon o všetkom rozhodla až strela do prázdnej košickej brány, ktorú vyslal v poslednej minúte práve kapitán HKM, Marek Viedenský. Zvolenčania si tak vďaka výhre 5:2 zachovali nádeje a séria sa do Košíc presťahuje za stavu 3:1 pre „oceliarov“.

Tipos extraliga – finále play-off – 4. zápas – piatok 21.04.2023, 18.30 h – Zimný štadión Zvolen

HKM Zvolen – HC Košice 5:2 (0:0, 3:2, 2:0) /stav série 1:3/

Góly: 22. Hanna (Hecl), 28. Mudrák (Bondra, Jedlička), 28. Zuzin (Kubka), 52. Turnbull (Hanna), 60. Viedenský – 27. Olsson (Slovák, Leskinen), 31. Havrila (Lamper, Breton). Rozhodovali: Hronský, Štefik – Gegáň, Synek, vylúčení: 3:6 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Diváci: 5345.

Zostava HKM Zvolen: Trenčan – Messner, Hain, Mudrák, Rauhauser, Kubka, Hanna, Čulík – Jedlička, Viedenský, Bondra – Zuzin, Huntebrinker, Hecl – Sideroff, Šiška, Turnbull – Stupka, Marcinek, Csányi –

Zostava HC Košice: Riečický (28. Janus) – Olsson, Breton, Romančík, Southorn, Ferenc, Šedivý, A. Bartoš – Bartánus, Pollock, Fejes – Jääskeläinen, Chovan, Leskinen – Lamper, Slovák, Rogoň – Jokeľ, Hovorka, Havrila