„Len raz za 780 rokov“. Tak znie heslo podujatia V objatí hradieb, ktorým by mali Zvolenčania prekonať slovenský rekord o najpočetnejšiu živú reťaz okolo mestských hradieb. Podujatie má spojiť veľkých aj malých Zvolenčanov a priblížiť históriu mestských hradieb unikátnym spôsobom.

V piatok, 26. mája sa v rámci osláv 780. výročia obnovenia mestských privilégií obyvatelia Zvolena spoja do „živej reťaze“. Symbolickým chytením sa za ruky vytvoria reťaz po obvode historických mestských hradieb. Dnes ide o ulice ohraničujúce Pamiatkovú zónu Zvolena.

„Mestské hradby priblížime nielen ako prirodzený atribút charakterizujúci postavenia mesta, ale v symbolickom význame aj ako nekonečný kruh, ktorý spája a chráni zároveň. Spája ľudí uprostred neho, spája ich pre spoločné ciele, poskytuje im pocit spolupatričnosti, chráni ich pred osamotením uprostred ruchu tak typickým pre rýchlu dobu, ktorú žijeme,“ vysvetľuje Ľubica Miľanová z odboru rozvoja mesta, ktorá prišla s touto myšlienkou a patrí k organizátorom podujatia.

Zvolen sa môže zapísať do Knihy slovenských rekordov

Vytvorením živej reťaze by Zvolenčania mohli získať národný rekord o najpočetnejšiu živú reťaz okolo mestských hradieb.

Mala by mať dĺžku 2,75 kilometra a tvoriť by ju malo viac ako 1 900 ľudí. Tí by sa mali držať za ruky po dobu 5 minút, kedy sa spojenie bude kontrolovať, dokumentovať, fotografovať a natáčať z lietadla i dronov.

Na všetko bude dohliadať inšpektor rekordov a zakladateľ Knihy slovenských rekordov Igor Svítok. „Tento rekord môžeme prirovnať napríklad k oblapeniu Spišského hradu 1 907 ľuďmi, ktorý sa uskutočnil v roku 2003,“ vyjadril sa inšpektor.

Školáci sa naučia o hradbách

Základom živej reťaze po obvode hradieb budú deti zo základných a stredných škôl vo Zvolene. Pridajú sa však aj zástupcovia väčších aj menších kultúrnych inštitúcií či jednotlivci. Aby sa v deťoch prehĺbilo povedomie o histórii v súvislosti s mestskými hradbami, budú v rámci vyučovania vytvárať taktiež školské práce a projekty práve na túto tematiku.

Prostredníctvom nich Zvolenčania získajú nielen pohľad detí na úlohu mestského opevnenia, ale ukáže sa aj ich vnímanie života mesta v minulosti. Výstava detských prác bude v rámci Dní mesta dostupná pre širokú verejnosť v interiéri Starej radnice i mimo nej.

Dokážu sa Zvolenčania spojiť?

Do živej reťaze po obvode mestských hradieb sa môže zapojiť každý. Stačí sa v deň konania, teda 26. mája, prihlásiť na stanovištiach vytvorených na námestí v čase od 10:00 do 10:45. Záujemcovia sa zapíšu do prezenčných listín (doklad pre získanie rekordu) a budú usmernení, kde sa môžu do reťaze začleniť. Živý prenos reťaze si budú môcť diváci pozrieť aj na veľkoplošnej obrazovke na Námestí SNP od 11. hodiny .

Podujatie V objatí hradieb ovplyvní na krátky čas verejnú dopravu na uliciach J. Jesenského, J. Jiskru, J. Kozáčeka, V. P. Tótha, Ľ. Kubániho, M. R. Štefánika, T. G. Masaryka a na Dobronivskej ceste. Vodičov, ale aj obyvateľov ulíc prosíme o trpezlivosť a spoluprácu. Veď je to len „raz za 780 rokov“.