Oslavy 780. výročia založenia mesta v sobotu, 27. mája vo Zvolene spestrí aj unikátna prehliadka plná vizuálnych a zvukových efektov. Úplne po prvýkrát sa tak na námestí predstaví jedinečný 3D videomapping. Že ste o ňom ešte nepočuli? Potom je na čase zoznámiť sa.

Videomapping je umením, ktoré využíva projekciu videa na vonkajšiu fasádu budovy. Tento tvorivý proces vytvára ilúziu, že sa budova pohybuje a mení sa, a umožňuje umelcom vytvárať nápadité vizuálne efekty a projekcie, ktoré prinášajú fascinujúci zážitok divákom. Ide o jedinečnú prehliadku plnú svetelných a zvukových efektov, ktoré tvoria unikátnu multimediálnu show. Videomapping sa často využíva na rozličné kultúrne podujatia, festivaly a stáva sa populárnou formou umenia, ktorá spája technológiu a kreativitu.

V slovenskom prostredí za zmienku určite stoja projekcie na Bratislavskom hrade, ktoré boli pripravované Ústavom technológií a inovácií príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie alebo video mapping k 100. výročiu založenia Československa.

Nasvietený bude Ferienčíkov dom

Kľúčovým aspektom pri premietaní videomappingu je poznať plochu, na ktorej sa bude premietať. Zvolenský magistrát si ako organizátor podujatia vybral Ferienčíkov dom priamo v centre mesta. „Pre túto stavbu sme sa rozhodli z dôvodu jej historického významu aj vhodného umiestnenia v rámci centra aj z pohľadu technologických požiadaviek na premietanie,“ vyjadrila sa Juliana Kochlicová Ištóková, vedúca odboru rozvoja mesta Zvolen. Autorom projekcie a jej technického prevedenia je Peter Chovan z agentúry Fun4event.

Premietanie na Ferienčíkovom dome bude trvať približne 5 minút a púšťať by sa malo v niekoľkých kolách. Ponúkne zaujímavé efekty, aké ešte zvolenské námestie nevidelo. Premietať sa musí v tme, takže začiatok akcie je naplánovaný 21:45, resp. začne sa po skončení koncertu Zdenky Prednej a Oskara Rózsu na Námestí SNP.