Prvý septembrový víkend bude už tradične patriť celoslovenským oslavám Dňa svätého Huberta. V areáli svätoantonského kaštieľa pri Banskej Štiavnici si prídu na svoje všetky generácie návštevníkov, predovšetkým milovníci prírody, histórie, poľovníctva a lesníctva.

Hlavným mottom podujatia je odkaz legendy o svätom Hubertovi: „Zver nielen loviť, ale hlavne chrániť a pochopiť jej význam v prírode.“ V historických priestoroch kaštieľa by sa malo počas sobotňajšieho

Súťažiť sa bude aj o najdlhšiu bradu

hlavného dňa slávností stretnúť až niekoľko tisíc ľudí. Medzi pozvanými hosťami nechýba prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, členovia vlády či zahraniční veľvyslanci. Aj oni budú mať možnosť zapojiť sa do Hubertovskej kvapky krvi – najvzácnejšiu tekutinu bude už od rána možné darovať priamo na mieste konania slávností.

Hlavný program odštartuje v sobotu ráno slávnostným otváracím ceremoniálom. Na nádvorí kaštieľa a v parku sa následne uskutoční viacero zaujímavých podujatí – módna prehliadka poľovníckych odevov, súťaž o najsympatickejšiu poľovníčku pod názvom Hájnikova žena, vyhlasovanie výsledkov poľovníckych súťaží. Jedným z vrcholov programu budú tradičné majstrovstvá Slovenska vo vábení srnčej, diviačej a dravej zveri a majstrovstvá Slovenska vo vábení jeleňov. Počas celého dňa bude v kaštieli k dispozícii prehliadka expozícií Múzea vo Svätom Antone.

Park v areáli kaštieľa bude patriť najmä súťažiam. Ukážky svojich schopností predvedú sokoliari, kynológovia, bude sa strieľať z lukov a historických kuší, hádzať flinta do žita, loviť ryby, či raziť Denár sv. Huberta. Pre najmenších bude pripravená súťaž Stopami zveri. V nedeľu doobeda program ukončí slávnostná svätohubertovská omša a posledné predstavenia budú do poobedia doznievať v priestoroch kaštieľa. Individuálny program pri príležitosti slávností pripraví aj obec na obecnom námestí pri Rínku.

Dni svätého Huberta – 22. ročník celoslovenských poľovníckych slávností začínajú v sobotu 1. septembra. „Už teraz sa na každého návštevníka úprimne tešíme,“ uviedol v mene organizátorov podujatia riaditeľ Múzea vo Sv. Antone Marián Číž.