Zvolen, ale aj bližšie či vzdialenejšie okolie ponúkajú počas posledného aprílového víkendu množstvo podujatí, pre ktoré sa oplatí vytiahnuť päty z domu a poriadne si to užiť.

Vážna hudba v Kráľovskej sieni

Zvolenský zámok, Zvolen, piatok 27. apríl – 17:30 h, sobota 28. apríl – 16.00 h

V rámci tradičného hudobného podujatia Zámocká hudobná jar (15. ročník) sa v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku uskutočnia dva koncerty vážnej hudby. V piatok sa predstaví kontrabasové kvarteto Bass Band s programom Tutto il mondo a v sobotu to bude koncert hudobných talentov. Viac sa dočítate v našom článku:

Zvolenská hudobná jar štartuje už v piatok

Pojďme na tanec do Záhrady!

Záhrada CNK, Nám. SNP 16, Banská Bystrica, piatok 27. apríl – 19.00 h – Pojďme na tanec!, sobota 28. apríl – 19.00 h – Happening k Medzinárodnému dňu tanca

Režisérka Petra Tejnorová, ktorá vytrvalo prekračuje žánre a vo svojej tvorbe hľadá vždy to najlepšie médium na vystihnutie svojej témy, sa spojila so skupinou VerTeDance. Pokus, ako tým, ktorí sa tanca obávajú, poskytnúť návod na prekonanie strachov. Je to dokument, je to i osobná spoveď. No je to najmä hra s divákom, s tým vystrašeným i tým tanečne veľmi zbehlým… Suma sumárum, pojďme na tanec do Záhrady!

Hrajteže mi, hrajte

Aula Beliana UMB, Tajovského 40, Banská Bystrica, piatok 27. apríl – 19.00 h

Ďalšia z obľúbených verejných rozhlasových nahrávok koncertov z cyklu Hrajteže mi, hrajte bude tentoraz venovaná životnému jubileu choreografa a folkloristu Igora Kovačoviča. V koncerte účinkujú – FS Partizán, ŽSS Trnki, ĽH Jara Hazlingera a rozkazovači z Detvy, fujaristi a speváci FS Kokavan, Chlopi z Heľpy, MSS Kriváň z Východnej, ŽSS z Hrušova, FSk Hájiček z Chrenovca – Brusna aj FSk Kýčera z Čierneho Balogu.

Noc strachu a smiechu na zámku

Zvolenský zámok, Zvolen, piatok 27. apríl – vstupy o 19.00, 21.00 a 23.00 h, sobota 28. apríl – vstupy o 19.00, 21.00 a 23.00 h

Chcete sa báť? Alebo smiať? Jedno i druhé si počas posledného aprílového víkendu môžete užiť na Zvolenskom zámku. Čaká tam na vás spleť tajuplných okamihov medzi nocou zahalenými zámockými múrmi. O chvíle plné strachu i smiechu sa postarajú šermiari z juhovýchodnej bašty zámku Zvolen – Ricasso, hudobno-historické a divadelné združenie Tormen, Divadlo na Vysokej nohe aj zvolenský Filmový skoro klub. A… ak sa aj budete báť, nebojte sa smiať!

Farmárske trhy aj stavanie mája

Sliač, námestie pri fontáne, sobota 28. apríl – 8.00 h

V sobotu hneď zrána sa na Sliači začínajú Farmárske trhy, ktoré ponúknu návštevníkom rôzne regionálne produkty. Nebudú medzi nimi chýbať ani včelárske produkty, pekárske výrobky, priesady či kvety. Podujatie spríjemnia vystúpenia detí z materskej školy, pásmo Vítanie jari v podaní ŠKD Pramienok a FS Pohronec. A chystá sa aj stavanie mája (16:30 h).

Plavenie dreva v žľabe Rakytovo

Dolný Harmanec, Rakytovo, sobota 28. apríl – 9.30 h

Mestské lesy Banská Bystrica aj tento rok pozývajú na plavenie dreva v drevenom vodnom žľabe Rakytovo (12. ročník). Návštevníkov čaká ukážka tradičného spôsobu približovania jednometrového dreva pomocou vodného žľabu, občerstvenie, muzika a, samozrejme, dobrá nálada. Plavenie sa začne o 9:30 h, s ukážkami plavenia v čase medzi 10:30 až 12:00 h.

Beh oslobodenia obce Budča

Budča, obecný úrad, sobota 28. apríl od 10.00 h

Ďalšie z podujatí Zvolenskej bežeckej ligy vás na 8400 metrov dlhej bežeckej trati v teréne zavedie z obce Budča do blízkych lesov cez „Kremenný Jarok“ a „Sietno“. Organizátori si pripravili trať, ktorá preverí fyzickú pripravenosť bežcov. Celkové prevýšenie behu predstavuje 232 metrov. Viac informácií nájdu záujemcovia o účasť v preteku na stránke behzvolen.sk.

Jazz aj Vínšpacírka na námestí v Banskej Bystrici

Námestie SNP, Banská Bystrica, sobota 28. apríl

Banská Bystrica sa opäť rozozvučí jazzom a rozvonia dobrým vínom! Na Námestí SNP sa v sobotu v rámci 23. ročníka Medzinárodného dixielandového festivalu koná United Europe Jazz Festival. Uskutoční sa v spolupráci s partnermi z Hradca Králové, Salgótarjánu a Zakopaného.

Festival už tradične otvorí Swingový orchester ZUŠ Jána Cikkera pod vedením Dušana Kozáka (10:00 h). Ďalej sa predstavia Zvolenský Big Band, dievčenská vokálna skupina Sweet Little Chicks, BB Band Dixieland Jazz Band s Jozefom Karvašom, Funny Fellows, MONK z Poľska a Storyville Jazz Band z Maďarska. Záver festivalu bude patriť Black Buřiňos z Týniště nad Orlicí.

Jazzový festival bude spojený s Vínšpacírkou, ochutnávkou dobrého vína od 35 vinárov, ktorí desiatky druhov kvalitných vín (od 14.00 h). Viac o Vínšpacírke sa dočítate v našom článku:

Ocenenie Vínšpacírky získa osobnosť z nášho kraja, zakladateľ myšlienky pestovania ekologického vína

Nositelia tradícií v Dobrej Nive

Kultúrny dom, Dobrá Niva, nedeľa 29. apríl – 14.00 h

Aj v Dobrej Nive sa v nedeľu bude spievať, tancovať a súťažiť. V prehliadke folklórnych skupín Banskobystrického kraja účinkujú Brezinky z Polomky, Bacúšan z Bacúcha, Dubkáčik z Buzitky, Hronka z Brehov, Revúška z Revúčky, Detvani z Detvy a Bažalička z Plachtiniec – Príbeliec.

Viac o jednotlivých podujatiach sa dozviete aj z plagátov k jednotlivým podujatiam, ktoré nájdete v priloženej fotogalérii.