ZVonline.sk (Anna Gudzová) | 27.7.2018

Tipy na víkend: Nová chata na hrade, Culturebox v parku či Guča umenia vo Zvolenskej Slatine

Vo Zvolene ale aj blízkom či vzdialenejšom okolí je od piatka až do nedele naplánovaných množstvo podujatí, pre ktoré sa oplatí nesedieť doma.

Piatok 27. júl

Na Pustom hrade otvoria Chatu

Pustý hrad, Zvolen – 10:00 h

Pustý hrad je pýchou Zvolena. Patrí medzi najvýznamnejšie národné pamiatky, výskum, ktorý na ňom prebieha nepretržite od roku 1992, odhalí každý rok nové prekvapenia a jeho návštevnosť rastie. V piatok 27. júla o 10:00 h v blízkosti Dolného hradu slávnostne otvoria Chatu s bufetom a informačným centrom. Všetci turisti a všetci, čo fandia Pustému hradu, sú vítaní. Okrem toho pokrstia aj novú publikáciu o Pustom hrade.

Na svete je nová publikácia o Pustom hrade

CULTUREBOX v parku

Park Ľ. Štúra, Zvolen – 17:00 h

Park Ľudovíta Štúra sa v piatok podvečer rozozvučí hudbou. Dvanásty ročník mini-festivalu CULTUREBOX uvedie kapely N3O & Band, Rida Radar, Talkshow a Lavagance.

Pekná hudba (nielen) v Štiavnici

Banská Štiavnica, Sv. Anton, Sklené Teplice

Festival peknej hudby (19. ročník) sa v Banskej Štiavnici začal vo štvrtok 26. júla a potrvá do nedele 29. júla. V rámci festivalu v piatok 27. júla o 17:00 h v knižnici banskoštiavnického Starého zámku otvoria výstavu výtvarníčky Květoslavy Fulierovej. Koncert v Rímskokatolíckom kostole sv. Kataríny sa začína o 20:00 h a bude venovaný Iljovi Zeljenkovi. Ďalšie koncerty peknej hudby sú v sobotu o 11:00 h v barokovej kaplnke kaštieľa vo Sv. Antone a o 20:00 h v Kultúrnom centre v Banskej Štiavnici. V nedeľňajšom koncerte v Kúpeľoch Sklené Teplice (11:00 h) sa predstavia Erik Rothenstein (saxofón) a Zita Slavíčková (klavír). Záverečný koncert festivalu v nedeľu 29. júla o 20:00 h bude v Rytierskej sále Starého zámku v Banskej Štiavnici.

Sitno Blues po desiaty raz

Prírodný amfiteáter, Počúvadlianske jazero

Multižánrové hudobno-kultúrne podujatie Sitno Blues, určené nielen milovníkom dobrej hudby, ale aj tým ktorí majú radi zábavu, šport či turistiku, privíta vo svojom desiatom ročníku kapely zo Slovenska, Čiech, Srbska, Talianska, Rakúska aj Francúzska. Piatková noc s názvom Bluesové leto, nabitá bluesovou a jazzovou hudbou, sa začína o 17:00 h. V sobotňajšom koncerte Hudba nás spája vystúpia okrem iných aj kapely Vidiek a Polemic. Koncert sa začína o 16:00 h. Podujatie sprevádza Jarmok remesiel a kulinárskych dobrôt – v sobotu od 10:h. To všetko v nádhernom prostredí pri Počúvadlianskom jazere.

Náckov štiavnický pochod

Banská Štiavnica, Banícka krčma – 19:00 h

Nácko, tohto jednoduchý, dobromyseľný a veselý baníka je známa postavička, ktorá patrí ku kultúrnemu dedičstvu Banskej Štiavnice a okolia. Pripomenúť si ho môžete na 21. Náckovom štiavnickom pochode, ktorý sa koná tento piatok. Pochod sa začína na terase Baníckej krčmy pri štôlni Glanzenberg, kde zaznie banícka hymna Zdar Boh hore! a uskutoční sa aj prezentácia 3. vydania publikácie Šibalstvá, huncútstva a príbehy štiavnického Nácka. Spred Dedičnej štôlne Glanzenberg smeruje pochod k Hotelu Grand Matej a ďalšie zastávky sú Kammerhof – bývalá kaplnka sv. Ignáca, Horný trotuár – socha štiavnického Nácka, Pizzeria Pri šachte Kaufhaus, Pizzeria BLACK-M – Nad Kozákom, nádvorie Joergesovho domu a Štiavnický betlehem, kde sa pochod končí.

Na badínskych vŕškach

Badín, ihrisko ŠK

Program tradičného folklórneho stretnutia Na badínskych vŕškach je aj v jeho 13. ročníku bohatý. V piatok večer o 19:00 h Pod strieškou zahrá a zaspieva ĽH Roba Uhrína. V sobotu od 15:00 h zahrajú a zaspievajú Hronsecká lipová ratolesť, domáci heligonkári Tibor Nôžka a Matej Lepieš aj Javory a Liesky, FS Rozsutec zo Žiliny a FS Šarišan z Prešova. Majstrovstvá vo varení fučky – Hlobánska fučka 2018 začínajú o 16:30 h a sprevádzať ich bude FS Čierťaž z Nemeckej. Podujatie ukončí dikostéka (od 19:30 h).

Parkouristi znovu v Bystrici

Banská Bystrica, Zimný štadión, park pod Pamätníkom SNP

Už po ôsmykrát sa v Banskej Bystrici koná podujatie Parkour Meeting. Podujatie, ktoré odštartovalo vo štvrtok 26. júla a potrvá do soboty 28. júla, iste poteší nadšencov umenia pohybu. Tí spolu nebudú súťažiť, ale vymieňať si skúsenosti a baviť sa pohybom.

Najväčšie stretnutie parkouristov znovu v Bystrici a už tento týždeň

GUČA umenia v Slatine

Zvolenská Slatina, bývalé Kino Pokrok

Za umením sa oplatí zájsť do Zvolenskej Slatiny. V piatok a v sobotu sa tam koná 6. ročník malého a milého festivalu GUČA umenia 2018. Podujatie ponúka koncerty, filmy diskusie, prednášky, výstavy, gastrozónu aj trh. Viac informácií a program nájdete tu…

Sobota 28. júl

Piknik na hrade

Kremnica, Mestský hrad – 9:00 h

Čo tak privstať si a zažiť úžasný piknik na hrade? Na kremnickom Mestskom hrade môžete dokonca zažiť piknik s atmosférou Prvej republiky! Pánsky klub s kartami, fajkami a šachom, dámsky klub s dobovými doplnkami, kabaretný tanec v štýle burlesky, aj džentlmenský duel, šermiarske vystúpenia a orient šou.

Nájdete tam aj čajový kútik, ochutnáte špeciality a nadchnete sa výstavou dobových fotoaparátov. To všetko pre deti, rodičov aj starých rodičov. Stačí, ak si donesiete piknikové koše. A ak sa oblečiete v štýle Prvej republiky, atmosféra bude dokonalá!

The Legits Blast 2018

Banská Bystrica, Aqualand a Europa SC

Banskobystrický Aqualand, čiže plážové kúpalisko, ako aj SC Europa ovládne tento víkend festival The Legits Blast. „Najmedzinárodnejší festival na Slovensku, kde sa hudba, tanec a životný štýl menia v nezabudnuteľné zážitky. Spája ľudí, ktorí žijú tým čo ich baví…“ Slová však nestačia, treba to zažiť!

Festivalové šialenstvo v podobe The Legits Blast začína už tento víkend. Do Banskej Bystrice zavíta aj tanečník Michaela Jacksona

Nezabudnuté remeslá – Slováci vo svete

Banská Štiavnica, Nám. sv. Trojice – 11:00 h

Osemnásty ročník úspešného podujatia privíta na banskoštiavnickom Námestí sv. Trojice vyše stovky remeselníkov, medzi nimi zahraničných Slovákov z Maďarska, Rumunska aj Srbska, ktorí budú prezentovať zachované tradície ich predkov ukážkami z vybraných remesiel a ľudovoumeleckej výroby ale aj z tradičného folklóru a kultúry. Návštevníci podujatia sa zoznámia so spôsobmi spracovania konope, výroby metiel, tokárstva či výroby povrazov.

Salsa pod holým nebom

Kúpele Sliač, kúpalisko – 21:00 h

Sobotný večer si môžete spríjemniť aj tancom pod letnou oblohou. Salsa latino pool party na sliačskom kúpalisku bude iste čarovná a vzrušujúca.

Nedeľa 29. júl

Posviacka dopravných prostriedkov

Banská Bystrica, Koliba u sv. Krištofa – 14:00 h

Z posviacky motorových vozidiel sa už v Kolibe u sv. Krištofa stala každoročná tradícia, ktorá aj motoristom pripomína, že k riadeniu vozidiel je potrebné pristupovať s pokorou a rešpektom. Uskutoční sa aj túto nedeľu od 14:00 h na parkovisku pri Kolibe sv. Krištofa pri ceste E77, hlavnom ťahu od Banskej Bystrice v smere na Donovaly.

Pod Donovalmi už po pätnásty raz posvätia dopravné prostriedky

Hriňovské divadlo – Danka a Janka

Zvolen, Funzóna na Námestí SNP – 17:00 h

Ďalšie zo série divadelných predstavení pre deti v zvolenskej Fun zóne na Námestí SNP. V nedeľu od 17-tej hodiny sa tu s predstavením Danka a Janka uvedie Hriňovské divadlo.

Viac informácií nájdete v priložených plagátoch.

Fotogaléria