Ako každý rok, leto sa v našom regióne rozlúčili tými najväčšími podujatiami, ktoré vytiahnu z domu takmer každého. Aj pred predĺženým víkendom vám prinášame prehľad najzaujímavejších podujatí, ktoré nás vo Zvolene a okolí čakajú.

csm_KG_16_vizual_poster_72dpi %285%29_a2771259b7KREMNICKÉ GAGY

Kremnica, piatok 26. až nedeľa 28. augusta

Európsky Festival humoru a satiry – 36. ročník. Jedinečná medzinárodná prehliadka kultivovaného humoru, nezávislej satiry a zábavnej recesie s dlhoročnou tradíciou (*1981). Koná sa každý rok na konci augusta v centre stredovekého baníckeho a minciarskeho mesta Kremnica (*1328). Na 13 interiérových scénach a exteriérových pódiách prezentuje svoje najlepšie produkcie cca 300 úspešných autorov, divadelníkov, hudobníkov, bábkarov, výtvarníkov, mímov, tanečníkov, klaunov, recitátorov a pouličných umelcov zo Slovenska, Českej republiky a mnohých krajín Európy. Najnovšie humoristické diela a výkony z poslednej sezóny hodnotí medzinárodná odborná porota – Akadémia humoru (*2004), ktorá v jednotlivých umeleckých žánroch udeľuje prestížnu cenu Zlatý gunár. Bohatý a pestrý program ponúka slušnú zábavu všetkým vekovým kategóriám. V neopakovateľnej atmosfére akcie relaxuje najmä mladá generácia, rodiny s deťmi, zamestnanci, manažéri, podnikatelia či turisti. Pre uvoľnenie a inšpiráciu prichádzajú do festivalovej Kremnice aj renomované osobnosti a umelci. Trojdňový happening dobrej nálady na konci leta pravidelne navštevuje niekoľko tisíc divákov z celého Slovenska i zahraničia.

CENTRÁLNE OSLAVY 72. VÝROČIA SNP V BANSKEJ BYSTRICI

Oslavy_72_SNP-1Banská Bystrica, piatok 26. až pondelok 29. augusta

Podujatie sa koná pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. V piatok a v sobotu sa uskutoční v Záhrade Chavivy Reik v areáli Múzea SNP festival šanzónu Burning garden. Viac sa dozviete v staršom článku na BBonline.sk. V nedeľu o siedmej hodine podvečer pokračuje program koncertom Štátnej opery a v pondelok od jedenástej hodiny predpoludním začne oficiálny program centrálnych osláv SNP aj s kultúrnym programom. Práve tu sa môžete tešiť na ruský súbor z Moskvy, orchester Alexandra Daška s Martinom Babjakom, ale aj Celeste Buckingham. Program tohtoročných osláv sme bližšie popísali v článku na BBonline.sk.

ZVOLENSKÉ HUDOBNÉ POVSTANIE

Zvolen – Námestie SNP, piatok 26. august o 16.30 hod.

Pozývame na Námestie NSP vo Zvolene, ktoré bude plné dobrej hudby. Tešiť sa môžete na Regale, Tritorr a Jana Kryla. Viac sa dočítate v našom staršom príspevku.

JANA FILOVÁ & BAND

Hotel Poľana Zvolen, piatok 26. august o 21.00 hod.

Pop-rockový večer, ktorým prevedie speváčka Jana Filová so svojou skupinou. Vstup je bezplatný. Nočný klub Hotela Poľana sa pre vás otvorí už o ôsmej večer.

SIAF 2012MEDZINÁRODNÉ LETECKÉ DNI SIAF 2016

Letisko Sliač, sobota 27. a nedeľa 28. augusta od 8. hod.

Medzinárodné letecké dni SIAF sú aj tento rok posledný augustový víkend. Tešiť sa môžeme na viac ako 20 účastníkov z celého sveta. Viac informácii o programe sa dozviete v tomto príspevku.

6. ROČNÍK SÚŤAŽE O POHÁR STAROSTU OBCE A OSLAVY 90. VÝROČIA ZALOŽENIA DHZ HRONSEK

Hronsek – futbalové ihrisko, sobota 27. august od 10.00 hod.

Na futbalovom ihrisku v Hronseku sa v sobotu uskutoční súťaž o pohár starostu obce a oslavy založenia DHZ Hronsek. Tešiť sa môžete na súťaž dobrovoľných hasičov všetkých vekových kategórií, vystúpenie ľudovej hudby, zapálenie vatry a diskotéku.

O VALAŠKU – FURMANSKÁ SÚŤAŽ

csm_Furmanská súťaž %283%29_f477fc4a60Detva – amfiteáter, sobota 27. august

Mesto Detva vás pozýva na 14. ročník furmanskej súťaže ťažných koní „O valašku“, ktorá sa uskutoční v sobotu pri amfiteátri v Detve. Furmanskú súťaž vyhráva celkový víťaz a víťazi jednotlivých disciplín. Sem patrí slalom so záťažou, ťahanie kláta, ťahanie saní v jednotke. Ceny získajú v jednotlivých disciplínach prví traja najlepšie umiestnení súťažiaci. Obľúbená je kategória zvaná divácka súťaž o najkrajší záprah. V silovej disciplíne, pri ktorej sa hodnotí sila koňa, ktorý dokáže potiahnuť na saniach čo najväčšie bremeno, sa prvé kolo začína pri 600 kg vážiacom dreve. V každom kole sa záťaž pridáva. Pri slalome so záťažou sa hodnotí rýchlosť a presnosť, teda súhra furmana s koňmi, jeho zručnosť. Počas súťaže nesmú furmani udierať kone bičom. Za udretie by automaticky nasledovala diskvalifikácia.

plagat_80_partneri-page-001SÚBOJ MAJSTROV

Zvolen, Zimný štadión, sobota 27. august o 15. hod.

Pozývame na hokejový Súboj majstrov. Hokejový zápas legiend sa uskutoční pri príležitosti 80. rokov zvolenského hokeja. Vstup na hokejový zápas je voľný. Viac sa dočítate v článku na našom portáli.

RÓBERT MIKLA A PRIATELIA

Galéria Jána Kulicha, Zvolenská Slatina, sobota 27. august od 20.00 hod.

Do záhrady Galérie Jána Kulicha si môžete aj vy zájsť na hudobno – poetický koncert pri sviečkach pod letnou hviezdnou oblohou s niekdajším účastníkom talentovej súťaže a jeho talentovanými kamarátmi – hudobníkmi. Vstupné je dobrovoľné.

DETSKÁ CYKLISTICKÁ  A BEŽECKÁ LIGA

Plocha pri OD Tesco na sídlisku Zvolen – Západ, nedeľa 28. augusta od 10.00 h

Občianske združenie Cyklo Zvolen organizuje spolu s partnermi vo Zvolene bežeckú ligu nielen pre dospelých, ale aj Detskú cyklistickú a bežeckú ligu. V tomto roku má za sebou dve podujatia, pričom záverečné sa bude konať v nedeľu 28. augusta 2016 pri obchodnom dome TESCO na Západe. Podujatie má zábavno – súťažný charakter, je určené pre deti do 10 rokov a je bez štartovných poplatkov. Registrácia bude prebiehať priamo na mieste ráno od 8:45 hod. Bežecké kategórie odštartujú o 10.00 hod a cyklistické o 10.45 hod. Vyhodnotenie súťaží bude prebiehať od 11:30 hod.

DRUHÝ ROČNÍK CYKLOJAZDY SNP

Zvolen, Námestie SNP, pondelok 29. august o 9. hod.

Program cyklojazdy je spojený s uctením si pamiatky padlých vo vojnových konfliktoch pri pamätníkoch vo Zvolene, Sliači, Veľkej Lúky, Hronseku a Vlkanovej. Trasa vedie zo zvolenského Námestia SNP až do Banskej Bystrice. Zúčastniť sa môže ktokoľvek a zadarmo. Každý účastník dostane tričko s logom podujatia. Registrácia od 8.30 h na zvolenskom námestí pri „valaške“.