Medzinárodné letecké dni Slovak International Air Fest (SIAF) 2016, najväčšia letecká udalosť roka, sa uskutočnia už tento víkend od 27. do 28. augusta 2016 na Leteckej základni Sliač.

Prilet B-52 SIAF Sliac 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skOkolo 50 účastníkov z 13 krajín ako aj špičkové akrobatické letecké skupiny Patrulla Aguila zo Španielska, belgickí Červení diabli a na nových lietadlách nebudú chýbať ani vynikajúci Flying Bulls z Čiech. To je krátky prehľad toho, čo čaká návštevníkov cez víkend na Letisku Sliač. Hlavnou atrakciou bude bezpochyby aj americký bombardér B-52, ktorý aj pred zrakmi stoviek zvedavcov v okolí letiska pristál na Sliači v stredu po ôsmej ráno. Ďalšie prílety účastníkov SIAF budú nasledovať najmä vo štvrtok a piatok.

Na najväčšej leteckej šou na Slovensku diváci uvidia sólové a skupinové akrobatické vystúpenia vojenských aj civilných pilotov z 13 krajín Európy a NATO. Letová a statická ukážka ponúkne spolu viac ako stovku lietadiel. Piaty ročník SIAF bude bezpochyby výnimočný aj vďaka vystúpeniu stíhačiek rodiny Mikojan Gurjevič (MiG-15, MiG-21 a MiG-29) a Su 27 ukrajinského letectva či súboju akrobatických titánov Zoltána Vereša a Kairysa Jurgisa. Medzinárodné letecké dni SIAF 2016 organizuje Slovenská letecká agentúra v spolupráci s hlavným programovým partnerom Ministerstvom obrany SR.

Letecke dni SIAF 2015, Sliac | REGIONAL MEDIA, s.r.o.„Je veľmi silnou správou, že SIAF rastie každý rok spolu so svojimi fanúšikmi. Veľmi sa na nich tešíme aj v posledný prázdninový víkend. Obzvlášť som hrdý na to, že v predvečer leteckých dní už po tretíkrát oceníme najvýznamnejšie osobnosti, projekty, spoločnosti a inštitúcie slovenského letectva v rámci vyhlásenia víťazov ankety Zlaté krídla – Národná cena letectva Slovenskej republiky za rok 2015. Zároveň som nesmierne zvedavý, komu bude tohto roku patriť cena za najlepšiu letovú ukážku – Best Display Smik Trophy 2016. Aj tieto aktivity podčiarkujú našu snahu podporovať šikovných ľudí a zároveň oceniť skúsenosti a zručnosti pilotov, ktorí sú pre naše mladé talenty vzormi,“ povedal riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry a SIAF 2016 Hubert Štoksa na stredajšej tlačovej konferencii.

SIAF 2016 aj v mobilnej aplikácii

Tohtoročná novinka – mobilná aplikácia SIAF, ktorú organizátori pripravili pre najpopulárnejšie operačné systémy šikovných telefónov, bude osobným vreckovým sprievodcom každého návštevníka SIAF 2016. Ponúkne všetky informácie o programe, lietadlách, ale aj interaktívnu mapu letiska pre lepšiu orientáciu v statickej ukážke a pestrej ponuke atrakcií. Vďaka technológii Bluetooth aplikácia ponúkne návštevníkovi kľúčové informácie o vystavenom lietadle na blízku. Pripojenie na internet nie je podmienkou pre plnú funkčnosť mobilnej aplikácie, ktorá je dostupná na stiahnutie úplne zadarmo a pre zahraničných návštevníkov aj v anglickom jazyku na webstránke podujatia.

Starostlivosť aj o ZŤP návštevníkov

Medzinarodne letecke dni SIAF 2014, letisko Sliac | REGIONAL MEDIA, s.r.o.SIAF 2016 vyjde v ústrety aj návštevníkom trpiacim zdravotným postihnutím. Návštevníci sa tak budú môcť vďaka úplne bezbariérovému prístupu pozrieť aj do kabíny lietadla L-39. Bezbariérový priestor je vyhradený v sektore A, v prvej časti Letiska Sliač bližšej k Banskej Bystrici, kde budú k dispozícii počas oboch leteckých dní i členovia Maltézskeho rádu, ktorí sa špecializujú na zdravotnú a sociálnu starostlivosť.

Parkovanie a dostupnosť SIAF 2016

Návštevníci môžu využiť na parkovanie štyri vyhradené plochy v okolí Letiska Sliač s kapacitou viac ako 20-tisíc parkovacích miest a tiež záložné parkovisko s kapacitou 3-tisíc miest. Ťažko zdravotne postihnutí návštevníci môžu využiť oddelené parkovisko so spevneným povrchom prispôsobeným pre pohodlnejší presun v blízkosti odletového terminálu. Návštevníci môžu prísť na SIAF pohodlne a bez starostí aj kyvadlovou autobusovou dopravou, ktorá bude premávať na trasách Zvolen – Sliač a Banská Bystrica – Sliač. Autobusovú linku cestujúci rozpozná podľa loga SIAF umiestneného na autobuse. Viac informácií o kyvadlovej doprave nájdete na stránkach siaf.sk.

Vstupenky na podujatie sú ešte stále v predpredaji aj online prostredníctvom portálu Predpredaj.sk. Areál letiska sa po oba dni otvára o 8.00 h ráno, program začína o 10-tej a vrcholiť by mal okolo 17-tej hodiny.