ZVonline.sk (R. Čabrádiová) | 9.9.2016

Tipy na víkend: Jarmok v Bystrici, otvorený areál ŽOS i beh v Detve

Druhý septembrový víkend prináša v našom regióne veľké množstvo atraktívnych podujatí, za ktorými sa oplatí zájsť aj do vzdialenejšieho regiónu. Aj tento týždeň vám prinášame ich prehľad.

359. RADVANSKÝ JARMOK

Radvansky jarmok Banska Bystrica 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skBanská Bystrica, piatok 9. až nedeľa 11. septembra

Už 359. ročník Radvanského jarmoku tento víkend opäť naplní banskobystrické námestie i širšie centrum mesta pod Urpínom stánkami a bohatým kultúrnym programom. Viac informácií o programe sa dočítate v článku na BBonline.sk.

SHOA – DIALÓG O HOLOKAUSTE

Zvolen, piatok 9. september o 10., 10.30 a 11. hod.

Tri zaujímavé prednášky v rámci komponovaného multižánrového projektu pri príležitosti 75. výročia Židovského kódexu. Projekt prebieha už od pondelka 5. septembra v Banskej Bystrici a v piatok pokračuje vo Zvolene. O 10. hod. bude čítanie mien zabitých a deportovaných ľudí zo Zvolena na Židovskom cintoríne vo Zvolene, o 10.30 hod. bude čítanie mien ľudí záchrancov židov na Slovensku – ocenené „Spravodlivý medzi národmi“ v Parku ušľachtilých duší pred židovským cintorínom vo Zvolene a o 11. hod. vystrieda pietne spomienky konferencia spojená s diskusiou a premietaním filmu Deň obetí holokaustu a rasového násilia v Aule Technickej univerzity vo Zvolene.

SALAMANDROVÉ DNI

Banská Štiavnica, piatok 9. september až nedeľa 11. september

Príďte si vychutnať tradičné Salamandrové dni v centre Banskej Štiavnice. Trvajú už od stredy 7. Septembra a sú s nimi spojené podujatia po celom meste, či už koncerty, divadlá ale aj Salamandrový jarmok.

SLÁDKOVIČOVE NÁVRATY

i_3951264Hronsek – drevený artikulárny kostol, piatok 9. september o 18. hod.

Pozývame na koncert Richarda Rikkona a Sisi Lelkes Sklovskej. Večer spríjemní aj Juraj Sarvaš. Vstupné je 13 eur.

GALAVEČER MOTÝĽ 2016

Zvolen – Divadlo J. G. Tajovského, piatok 9. september od 18.30 hod.

Pozývame na slávnostné vyhlásenie ankety Motýľ 2016 spojené s otvorením 68. divadelnej sezóny v Divadle J. G. Tajovského. Podujatie sa uskutoční tento piatok. o 18.30 hod. v sále DJGT. Viac v našom staršom článku.

IMT SMILE ACOUSTIC

Sielnica – Hotel a Spa Resort Kaskady, piatok 9. september o 19. hod.

Koncert známej slovenskej kapely IMT Smile, už tento piatok v neďalekom Hoteli.

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ ŽOS

dod zosZvolen – areál ŽOS, sobota 10. september o 9. – 14. hod.

Deň otvorených dverí ŽOS vo Zvolene, odhalenie dreveného podpolianskeho kríža, historická ukážka leteckého prepadu nemeckého obrneného vlaku a celodenný program výstavy či prehliadka historických aj moderných lokomotív. Viac v našom staršom článku.

PAMIATKY A MY

Zvolen, piatok 9. september a sobota 10. september

V rámci Dni európskeho kultúrneho dedičstva sa vo Zvolene uskutočnia v piatok dve podujatia. O 14. hod. dve nové akvizície zbierok starého umenia SNG 2015-2016 – kurátorský výklad o dvoch zaujímavých obrazoch a to, autoportrét Jána Kupeckého a Apoštol (žehnajúci Kristus?) zo Spišskej Novej Vsi vo Zvolenskom zámku. A o 17. hod. pamiatky a my – obnova, revitalizácia, likvidácia..? – panelová diskusia v Krajskej knižnici Ľ. Štúra. V sobotu o 9. hod. bude prehliadka vybraných historických objektov so sprievodcom, ktorá bude začínať Rímskokatolíckym kostolom sv. Alžbety a množstvo iných podujatí, ktoré potrvajú až do večerných hodín.

KRÁĽOVSKÁ POĽOVAČKA

Hrochoť, sobota 10. september o 11. hod.

i_4000715Bohatý kultúrny program v obci Hrochoť na Námestí Andreja Sládkoviča. Okrem varenia zabíjačkových špecialít bude vystupovať množstvo folklórnych súborov.

ŠPORTOVÝ DEŇ

Sliač – Futbalový štadión FK Slovan, sobota 10. september o 14. hod.

Pozývame na športový deň detí v Sliači. Pripravené sú rôzne športové aktivity, ako atletická detská olympiáda, žonglovanie s loptou, futbalová súťaž, diskotéka pre deti, oldies party pre dospelých a okrem toho mnoho sprievodných podujatí.

THE GRAND OPENING 2016

Vígľaš – zámok, sobota 10. september od 17. hod.

Druhé výročie otvorenie unikátneho hotela v historickom zrenovovanom zámku vo Vígľaši. Hudobná skupina Funastic, worskhopy a animácie pre deti s historickou skupinou Bojín, najvyšší remeselníci na chodúľoch, šermiarske vystúpenie, kúzelník Talostan, žongléri, ohňová show a mnohí ďalší.

3. ROČNÍK BEHU O PRIMÁTOROV KRPEC

beh detva 3Kúpalisko Detva, nedeľa 11. september o 10.00 hod.

Tretí ročník behu O primátorov krpec sa bude konať v nedeľu na Kúpalisku v Detve, priamo pod Poľanou v obkolesení hôr, lúk a podpolianskych lazov. Krosový beh (asfalt, poľné cesty, lesné chodníky, lúky) s rovinami, ale najmä kopcami ponúka nádherné panoramatické výhľady na okolitú prírodu. To všetko ponúka tento unikátny beh. Viac informácií nájdete v evente na facebooku.