Projekt obnovy zničenej a nevyužívanej budovy bývalého Gymnázia Mateja Bela na sídlisku Sekier vo Zvolene pokračuje.

Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková s tým, že v súčasnosti architekti ukončujú dokumentáciu pre stavebné povolenie.

Pripomenula, že zdražovanie materiálov projekt ovplyvní. „Smerodajný však bude rozpočet, ktorý vzíde z tohto stupňa dokumentácie. Indikatívne ponuky od štyroch bánk však potvrdili kvalitu prípravy projektu a možnosť financovania cez komerčný úver,“ zdôraznila.

Z budovy plánuje BBSK urobiť centrum sídliska s využitím pre sociálne služby, vzdelávanie a aj občiansku vybavenosť. Podľa hovorkyne koncom júna dostal projekt právoplatné územné rozhodnutie. „V súčasnosti sa v teréne overuje nový názov pre toto viacúčelové centrum. Bude prvá etapa náhradnej výsadby a momentálne sú prvé práce v interiéri budovy,“ spresnila.

Premena budovy bude z písmena H na číslicu 8. Zmeny čakajú tiež jej funkčné využitie. Víťaz verejnej architektonickej súťaže návrhov, ktorú vyhlásil BBSK, je známy od augusta 2020 a stal sa ním bratislavský ateliér.

„Práve ich návrh najviac zaujal nezávislú odbornú porotu z Česka a Slovenska, zloženú z autorizovaných architektov a zástupcov miestnej aj regionálnej samosprávy,“ dodala hovorkyňa. Víťazný návrh podľa BBSK najlepšie naplnil lokalitný program, rovnako zaujal svojím jasným dispozičným riešením.

Celá revitalizácia budovy a areálu bola odhadovaná na viac ako štyri milióny eur, ukončila Štepáneková.