O nedávno predstavených nových zámeroch trasovania obchvatu Zvolena na rýchlostnej ceste R2 sa bude diskutovať už v najbližší štvrtok.

rychlostna cesta R2 Detva Zvolen 2015 | BBonline.sk, ZVonline.skNajmä pre sťažnosti obyvateľov Sliača a obavy o tamojšie vodné zdroje, sa nateraz upustilo od varianty cez chotár tohto mesta neďaleko Zvolena. Severná trasa bola preferovaná aj zástupcami mesta s ohľadom na možnosť stiahnutia dopravy smerom na Detvu aj od Banskej Bystrice.

Nové varianty počítajú s južným trasovaním. Tunel popod terajšiu Lučeneckú cestu, dva južnejšie umiestnené tunely, z ktorých jeden vedie popod Pustý hrad a druhý popod sídlisko Sekier, alebo takmer celá cesta zakopaná pod zemou popod Javorie. To sú alternatívy objazdu Zvolena, ktoré navrhla spoločnosť Dopravoprojekt, poverená Národnou diaľničnou spoločnosťou vyhotovením zadania. Vedenie mesta s nimi ale nesúhlasí, búrlivú diskusiu vyvolali aj u širokej verejnosti.

Mesto teraz iniciuje verejnú diskusiu, ktorá sa uskutoční v priestoroch Základnej školy J. Alexyho na Sekieri už vo štvrtok 6. októbra o 17-tej hodine.