Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské otvára už tradične premiéra domáceho Divadla Jozefa Gregora Tajovského pripravovaná špeciálne na zámocké nádvorie: Klasická komédia s pesničkami Vyhodiť si z kopýtka v réžii Svetozára Sprušanského príjemne naladí návštevníkov festivalu.

Prinesie aj tému dobrodružného objavovania pokladov v našom okolí, presne v duchu motta 48. ročníka ZHZ – Domov.

Autor hry, dramatik, herec a spevák Johann Nepomuk Nestroy (1801-1862) je právom označovaný za kľúčovú osobnosť nemecky písanej veselohry a frašky. Vo svojich hrách verne vykreslil pokrivené charaktery v ľudových a meštiackych vrstvách spoločnosti. Jeho hra Vyhodiť si z kopýtka patrí k jeho najčastejšie uvádzaným komédiám. Dynamicky spája nespútané žartovanie a neočakávané zápletky s ešte nepredvídateľnejšími rozuzleniami. Noblesná atmosféra, kostýmová vznešenosť, svižné humorné dialógy, vtipné postavy, aktuálne pôsobiace piesne – kuplety a akčne komponované situačné strihy robia z tejto hry nadčasový obraz nemeniacich sa ľudských vlastností a túžob.

Pre režiséra Svetozára Sprušanského je toto prvá spolupráca s DJGT, i keď viaceré jeho inscenácie tu už hosťovali. Do inscenačného tímu prizval Alexandru Gruskovú, ktorá pripravila pôvabné kostýmy inšpirované biedermaierom aj poeticky hravú scénu. Texty piesní napísal Martin Sarvaš, autorom hudby je Zdeněk Dočekal. Dramaturgiu má Uršuľa Turčanová a pohybovú spoluprácu zastrešil Václav Púčik. Hra je uvedená v preklade Martina Porubjaka.

Ústrednú dvojicu Boba a Krištofa stvárňujú Ondřej Daniš a talentovaný poslucháč AU BB Ondrej Ferko. Práve oni sa rozhodnú „vyhodiť si z kopýtka“ a zavrieť obchod počas neprítomnosti pána Zanglera (Michal Ďuriš). Navonok jednoduchú cestu za dobrodružstvom im však skomplikujú mladí zaľúbenci Mária (Mária Knoppová) a Sonders (Marek Rozkoš), príliš aktívny sluha Melchior (Daniel Výrostek) a predovšetkým dominantné dámy Pani von Fischerová (Svetlana Hank Sarvašová) a Pani Knorrová (Iveta Marcineková). Presvedčivo sú vykreslené a stvárnené aj ďalšie postavy a postavičky inscenácie.

Premiéra je naplánovaná na piatok 3. júna o 21.00 na zámockom nádvorí, deň predtým uvedie divadlo predpremiéru a v sobotu 4. júna prvú reprízu.

Festival Zámocké hry zvolenské bude následne trvať do nedele 12. júna.