Už 48. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské 2022 organizuje Divadlo Jozefa Gregora Tajovského v spolupráci s SNG Bratislava – Zámok Zvolen v dňoch od 3. do 12. júna.

Festival prinesie viac ako len divadelné večery na zámku. Návštevníci sa môžu tešiť na program v priebehu celého dňa a na rôznych miestach Zvolena.

Počas desiatich festivalových dní ožije Zvolen bohatým programom a kvalitným výberom podujatí. Divadelné inscenácie sa budú odohrávať nielen večer na zámockom nádvorí, ale aj dopoludnia pre deti a mládež a popoludní pre náročnejšieho diváka. Vďaka spolupráci s partnerskými inštitúciami ZHZ sa na festivalový program viažu početné ďalšie aktivity. Tým vznikne unikátne sieťovanie aktivít, ktoré naplní tohtoročné motto ZHZ – Domov.

Vo večerných hodinách sa predstavia dve legendárne české divadlá – brnianske Divadlo Husa na Provázku s inscenáciou Gadžové jdou do nebe a pražské Divadlo pod Palmovkou s inscenáciou Encyklopedie akčního filmu. Jediné rusínske divadlo na svete, Divadlo A. Duchnoviča z Prešova, predstaví inscenáciu Dvanásť stoličiek v rusínčine. Z Prešova tiež zavíta Divadlo J. Záborského s novým titulom o osudoch žien Banícke vdovy. Bratislavské divadlo Aréna priblíži v inscenácii Josef Švejk kultovú postavičku českej literatúry a banskobystrická Štátna opera sa po niekoľkých rokoch vráti na zámocké nádvorie s titulom Édith Piaf. Večerný program obohatia aj dva koncerty, koncert Geišbergovcov a Balkansamblu Na modrej planéte a záverečný Festivalový koncert DJGT, ktorý uzatvorí 48. ročník ZHZ.

Popoludnia o 17.00 patria jednak divadelným inscenáciám – domácej inscenácii Postaraj sa!, environmentálnej výpovedi Divadla Pôtoň Terra Apathy o obci Horné Opátovce a Štúdiu tanca s inscenáciou Dotyk Alžbety o osobnosti Alžbety Gwerkovej Göllnerovej, ktorá sa odohrá v

netradičnom priestore Kaplnky zámku. V priestore Starej radnice sa zase uskutoční premietanie filmov AU BB pod názvom ZHZ Biograf. Počas festivalu bude tiež prebiehať pohybový workshop pod vedením Stanislavy Vlčekovej a Jozefa Vlka z Debris company, ktorý bude ukončený verejným výstupom.

V predpoludňajšom čase sa predstavia študenti Akadémie umení BB s inscenáciou Naša trieda, Divadlo „A“ z Prievidze s úspešným spracovaním Molierovho Lakomca, rozprávka O sliepke, ktorá sa nevzdala Bábkového divadla na Rázcestí a rozprávka Mauglí v podaní Bábkového divadla Bratislava. Rozprávku Čarovný klobúk počas prvého festivalového víkendu predstaví Divadlo Zelienka. Pre deti je súčasne určený program prvej Divadelnej bašty na Zámku Zvolen, program v Knižnici Ľudovíta Štúra aj v Lesníckom a drevárskom múzeu. Mládež a všetkých ďalších záujemcov tiež môže obohatiť výstava Divadelné poklady v Podpolianskom osvetovom stredisku a program druhej Divadelnej bašty.

Unikátny program nájdu návštevníci po päť dní v areáli Technickej univerzity. Môžu spoznať projekt Dažďové záhrady, Virtuálnu jaskyňu, Dizajnérium – študentské práce v oblasti dizajnu nábytku a interiéru, ako aj vystúpenia Sokoliarov. Dramaturgička DJGT Uršuľa Turčanová v rámci Divadelných prechádzok Zvolenom bude sprevádzať záujemcov širším centrom Zvolena a priblíži im miesta, kde to v minulosti žilo divadlom. Prepojenie so svetom rozhlasu a rozhlasových hier ponúkne spolupráca s Rádiom Regina Banská Bystrica. To sprostredkuje poslucháčom aj atmosféru prvého festivalového dňa v trojhodinovom živom vysielaní zo Zvolena Rádio Regina u vás. Dianie počas ZHZ zaznamenajú aj naživo nahrávané Festivalové podcasty DJGT či Festivalové minúty.

Jedinečným príkladom regionálneho spájania je Festivalový charitatívny beh pre budúcnosť. Je pripravený na záverečný festivalový deň a trasa bude začínať a končiť pred DJGT. Bežeckú komunitu čaká nenáročný štvorkilometrový okruh mestom Zvolen s výhľadom na zámok. Vyzbierané štartovné bude venované Nadácii Ekopolis a v rámci projektu Sadíme budúcnosť tak bude podporená obnova životného prostredia v našom regióne. Zelené témy sú tiež súčasťou

festivalu, jednak v témach niektorých inscenácií a podujatí, jednak v spolupráci s o.z. Očami prírody zabezpečujúcim informačné Enviro-stánky aj Enviro-hliadky počas festivalu.

Tradičným otvorením Zámockých hier zvolenských bude premiéra DJGT v réžii Svetozára Sprušanského Vyhodiť si z kopýtka. Klasická komédia s pesničkami od Johanna Nestroya príjemne naladí návštevníkov festivalu a rozvinie aj motív dobrodružného objavovania pokladov nachádzajúcich sa v blízkom okolí. Presne v duchu festivalového motta Domov.

Viac informácií o programe Zámockých hier zvolenských nájdete na stránke zhz.sk.