Od mája vstúpila do platnosti nová parkovacia politika vo Zvolene, ktorá výrazne rozšírila zóny plateného parkovania v meste aj na širšie centrum či sídlisko Západ-Tepličky. Napriek niekoľkomesačnej kampani samosprávy si však žiadosti o vydanie parkovacích kariet mnohí nechali na poslednú chvíľu.

Mesto Zvolen priznáva, že nápor žiadostí z posledných dní si žiada dlhší čas na spracovanie. Samospráva hovorí o stovkách žiadostí, ktoré naraz prichádzajú prostredníctvom webovej aplikácie datamesta.zvolen.sk.

„Žiadosti posudzujeme priebežne, vzhľadom na ich vysoký počet v poslednom týždni môže trvať aj niekoľko dní, kým žiadateľ dostane vyjadrenie. Je logické, že ak niekto čaká na schválenie, nemôže byť v tom čase pokutovaný za to, že by si nesplnil svoju povinnosť,“ uviedol vedúci odboru dopravy Pavel Brťka.

Mesto po spustení nových pravidiel parkovania avizuje, že najmä k tým obyvateľom, ktorí si už podali žiadosti a zatiaľ sa parkovacích kariet nedočkali, budú príslušníci Mestskej polície vo Zvolene nateraz zhovievaví.

„Prvé májové dni budú kontroly zamerané predovšetkým na parkovanie na chodníkoch, zeleni či iných neoprávnených miestach. Parkovanie na základe parkovacích kariet budeme posudzovať individuálne, pričom budeme rozlišovať, či už majiteľ vozidla požiadal o parkovaciu kartu, alebo tak vôbec neurobil,“ dodal náčelník zvolenskej mestskej polície Jozef Záchenský.

Kontrolná činnosť príslušníkov Mestskej polície sa naplno rozbehne po schválení aj posledných žiadostí o parkovacie karty. Cieľom samosprávy a mestskej polície bude následne dohliadať na pravidlá tak, aby boli chránené práva predovšetkým domácich obyvateľov. Stať by sa tak malo už v najbližších dňoch.