Hokejisti HKM Zvolen v utorkovom druhom zápase kvalifikačnej série s Liptovským Mikulášom dokázali na domácom ľade zvíťaziť po predĺžení. Aj napriek trom inkasovaným gólom v tretej tretine.

Úvod zápasu lepšie zachytili hosťujúci Liptáci, ktorí mali niekoľko streleckých pokusov. Zvolen mal prvú vyloženú príležitosť v 9. minúte, keď sa po chybe defenzívy Liptákov objavil pred bránkou úplne voľný Juraj Šiška. Pri pokuse o zákrok posunul Alexei Krasikov bránku a keďže puk neprešiel cez bránkovú čiaru, nasledoval trest pre brankára hostí. Rytieri presilovku využili už po tridsiatich sekundách, keď od modrej čiary vystrelil Cole Hults a pred bránkou cloniaci Radovan Bondra puk stihol tečovať – 1:0. V poslednej minúte prvej tretiny sa pred bránkou Liptákov strhla mela, kvôli čomu putoval na trestnú lavicu Peter Zuzin. Presilovku hosťujúci hráči ukončili už po šiestich sekundách, keď sa po prihrávke Erika Ullmana presadil z pravého kruhu Martin Réway – 1:1.

Zvolen zažil bleskový vstup do druhej tretiny. Po 24 sekundách sa podarilo skórovať Mitchovi Hultsovi, ktorý po vedomej strele Jarida Lukoseviciusa na zadný betón pohodlne dorazil puk za chrbát Krasikova – 2:1. Domácim sa podarilo skórovať v 25. minúte v početnej prevahe zásluhou Patrika Marcineka, keď sa v zmätku pred bránkou zorientoval ako prvý a dorazil puk do odkrytej svätyne hostí – 3:1. Rytieri využili zaváhanie hostí, do výhodnej situácie sa v 35. minúte dostal Matej Kašlík a prekonal Krasikova – 4:1. Odpoveď od súpera na seba nenechala dlho čakať. Hneď po buly sa do útočného pásma dostal po individuálnej akcii Jakub Sukeľ, ktorý následne našiel pred bránkou úplne voľného Jakuba Žilku – 4:2.

Hráči HKM v 38. minúte opäť odskočili na trojgólový rozdiel zásluhou Zuzina, ktorý sa pri prechode do útočného pásma uvoľnil medzi kruhy a po prihrávke Kašlíka zakončil k pravej žŕdke – 5:2. Necelú minútu do konca druhej tretiny ťažili Liptáci z vyhratého buly v útočnom pásme, po ktorom našiel Matt Berry pred bránkou stojaceho Aurela Nauša, a ten pohodlne zakončil – 5:3. Zverenci Jamieho Russela sa aj napriek tomu stihli 26 sekúnd pred druhou sirénou vrátiť do trojgólového vedenia. Množstvo priestoru v útočnom pásme využil Alec Rauhauser, ktorý prešiel poza bránku a Krasikova prekonal strelou popod pravé rameno – 6:3.

Do tretej tretiny sa tréner hostí Juraj Faith rozhodol pre zmenu brankárov, Krasikova nahradil Roman Rychlík. Mužstvo z Liptova malo v tretej tretine hernú prevahu, ktorú sa mu podarilo pretaviť v 48. minúte do gólu, zaslúžil sa oň Jakub Nespala – 6:4. V 54. minúte sa v presilovej hre hostia presadili opäť. Erik Ullman po prihrávke od Haraldsa Egleho vystrelil od modrej čiary a prestrelil všetkých vrátane Kupskyho – 6:5. Zvolenčanom znepríjemnil situáciu v 58. minúte Réway, dostal sa do samostatného úniku, ktorý zneškodnil Kupsky. V posledných sekundách mali hráči Liptovského Mikuláša k dispozícii presilovú hru a odvolali brankára. Situáciu chcel využiť Jake Kupsky, pokúsil sa dať gól, avšak trafil len hosťujúceho Matta Berryho, ktorý pohodlne zasunul puk do prázdnej bránky – 6:6.

Pred začiatkom predĺženia realizačný tím domácich vymenil gólmana Kupskyho za Adama Trenčana. Napokon to bol práve on, kto sa so spoluhráčmi tešil z víťazstva po tom, ako Daniel Gachulinec prepálil v 65. minúte od modrej čiary Rychlíka. Po pondelňajšom zápase boli domáci v zložitej situácii. Tú sa im napokon po 13-gólovej prestrelke podarilo zvládnuť a do Liptovského Mikuláša tímy odchádzajú za vyrovnaného stavu série. Ten môžu rytieri nakloniť na svoju stranu vo štvrtok 14. marca na ľade Liptovského Mikuláša. Zápas začne opäť o 18.00 h.

Norbert Javorčík, asistent trénera HKM Zvolen (zdroj: hkmzvolen.sk): „Šport si píše svoj vlastný príbeh, dôkazom je dnešný výsledok. Jeden z dvoch domácich zápasov sme nezvládli, druhý áno. Dnes sme z našej strany videli v dvoch tretinách dobrý hokej, aj keď niektoré detaily nám aj v nich unikli a budeme musieť na nich popracovať. V tretej tretine hral súper veľmi riskantne a my sme mu k dotiahnutiu nášho náskoku trochu pomohli. Vieme, na čo sa v príprave na ďalšie zápasy musíme zamerať.“

Tipos extraliga – kvalifikácia o play-off – 2. zápas – utorok 12.03.2024, 18.00 h – Zvolen

HKM Zvolen – HK 32 Liptovský Mikuláš 7:6 pp (1:1, 5:2, 0:3 – 1:0)

Góly a asistencie: 13. R. Bondra (C. Hults, M. Hults), 21. M. Hults (Lukosevicius, Hecl), 25. Marcinek (Fortin, Sládok), 35. Kašlík, 38. Zuzin (Kašlík, Gachulinec), 40. Rauhauser (Gachulinec, Kolenič), 65. Gachulinec (Lukosevicius, M. Hults) – 20. Réway (Ullman, Quince), 36. Žilka (Sukeľ, Kriška), 40. A. Nauš (Berry, Egle), 48. Nespala (F. Fekiač), 54. Ullman (Egle), 60. Berry. Presilovky: 2/4 – 3/4. Rozhodovali: Orolin, J. Konc ml. – D. Konc ml., Hercog. Diváci: 1549. Stav série: 1:1 (na tri víťazstvá).

Zostava HKM Zvolen: Kupsky (61. Trenčan) – C. Hults, Mudrák (A), Rauhauser, Gachulinec, Sládok (C), Hain – Hecl, M. Hults, Lukosevicius – Zuzin (A), Fortin, R. Bondra – Kašlík, Šiška, Marcinek – Csányi, K. Gabor, Kolenič.
Trenér: J. Russell

Zostava HK 32 Liptovský Mikuláš: Krasikov (41. Rychlík) – Thompson, Mezovský (A), Lalík, Ullman, Hraško, F. Fekiač – Lahtinen, Quince, Réway (A) – A. Nauš, Egle, Berry – J. Sukeľ (C), Kriška, Žilka – Tkáč, Vankúš, Nespala.
Trenér: J. Faith