Hokejisti HKM Zvolen v prvom zápase kvalifikačnej série o postup do play-off v tretej tretine zmazali dvojgólové manko, ale po góle v predĺžení sa vedenia v sérii ujal Liptovský Mikuláš.

Rytierom ušiel priamy postup do štvrťfinále len tesne. Po základnej časti obsadili siedmu priečku, a tým pádom bojujú v kvalifikácii o postup do play-off s desiatym HK 32 Liptovský Mikuláš.

V úvodných minútach pondelňajšieho duelu hrali domáci dve presilovky v krátkom slede, ale skóre v nich neotvorili. Najbližšie bol ku gólu Juraj Šiška, ktorý v 7. minúte tečoval nastrelenie Alexandreho Fortina do žŕdky. Na začiatku 9. minúty zas mali gólovú príležitosť Liptáci a Jake Kupsky podržal HKM skvelým zákrokom pri dorážke Martina Réwaya. Domáci museli od záveru 15. minúty čeliť vyše minútovej presilovke súpera o dvoch mužov, ale aj vďaka brankárovi odolali. Gólmanovi hostí Alekseiovi Krasikovovi zas pomohla konštrukcia brány aj v závere prvej tretiny, keď ju trafil Matej Kašlík.

Z prvého gólu série sa napokon radovali hráči a fanúšikovia Liptovského Mikuláša. Peter Hraško v 23. minúte vystrelil od modrej čiary a puk sa zastavil až za Kupskym – 0:1. Zverenci Juraja Faitha pridali v 30. minúte druhý gól, keď Haralds Egle potiahol puk poza bránu a prihral pred Kupskyho, kde sa bekhendom presadil Aurel Nauš – 0:2. Rytierom sa nepodarilo skórovať ani v prostrednej časti, a tak ich v záverečnej 20-minútovke čakala náročná úloha.

Zverenci Jamieho Russela sa vrátili do zápasu v 49. minúte zásluhou Aleca Rauhausera, ktorý vypálil spoza kruhov a Krasikov bol po prvýkrát prekonaný – 1:2. Rytierom sa napokon podarilo aj vyrovnať. V 57. minúte sa pri ich tlaku puk odrazil na ľavú stranu útočného pásma k Fortinovi, ktorý z uhla trafil odkrytú bránu – 2:2.

Prvý duel kvalifikačnej série tak vyvrcholil predĺžením. V ňom domáci zle striedali a Liptáci túto chybu potrestali. V polovici 3. minúty predĺženia vypálil z prvej z vrcholu ľavého kruhu do vzdialenejšieho rohu Kupskyho svätyne Marland Quince. Hokejisti Zvolena tak v sérii hranej na tri víťazstvá prehrávajú 0:1. Stav môžu vyrovnať už v utorok 12. marca na domácom ľade. Zápas začne opäť o 18.00 h.

Jamie Russell, tréner HKM Zvolen (zdroj: hkmzvolen.sk): „Veľmi dobre sme vstúpili do zápasu. Mali sme šance, kedy sme sa mohli dostať do dvojgólového vedenia. Nie som ale spokojný s vývojom druhej tretiny. Nedarilo sa nám vnikať do útočného pásma, nedarilo sa nám na buly, z tohto pramenil aj prvý gól, ktorý sme inkasovali. Súper mal príliš veľa striel a po dvoch tretinách sme preto prehrávali 0:2. Bolo náročné to doťahovať, ale v tretej časti hry sme dokázali morálnu silu a dokázali sme vyrovnať. Žiaľ, predĺženie skončilo v prospech súpera.“

Tipos extraliga – kvalifikácia o play-off – 1. zápas – pondelok 11.03.2024, 18.00 h – Zvolen

HKM Zvolen – HK 32 Liptovský Mikuláš 2:3 pp (0:0, 0:2, 2:0 – 0:1)

Góly a asistencie: 49. Rauhauser (Kašlík, Šiška), 57. Fortin (Zuzin, Gachulinec) – 23. Hraško (Kriška), 30. A. Nauš (Egle), 63. Quince (Egle, Ullman). Presilovky: 0/4 – 1/5. Rozhodovali: Crman, Snášel ml. – Orolin, Gegáň. Diváci: 1618. Stav série: 0:1 (na tri víťazstvá).

Zostava HKM Zvolen: Kupsky (Trenčan) – C. Hults, Mudrák (A), Rauhauser, Gachulinec, Sládok (C), Hain – Hecl, M. Hults, Lukosevicius – Zuzin (A), Fortin, R. Bondra – Kašlík, Šiška, Marcinek – Csányi, K. Gabor, Kolenič.
Tréner: J. Russell

Zostava HK 32 Liptovský Mikuláš: Krasikov (Rychlík) – Thompson, Mezovský (A), Lalík, Ullman, Hraško, F. Fekiač – Avtsin, Quince, Réway (A) – A. Nauš, Egle, Berry – Sukeľ (C), Kriška, Žilka – T. Nauš, Vankúš, Nespala.
Tréner: J. Faith.