ZVonline.sk (Samuel Červeňanský, foto: Ivan Golembiovský), video: huste.tv | 15.3.2018

FOTO+VIDEO: Prvý zápas Zvolena so Žilinou priniesol drámu až do konca

Do štvrťfinálovej série vstupovali zvolenskí hokejisti ako favoriti. Túto rolu chceli naplniť aj vo svojom prvom zápase na domácom ľade. Ešte pred zápasom spravil symbolické gesto Milan Kytnár ktorá  vo vyraďovacích zápasoch prenechal kapitánske céčko Chovanovi, keďže chce aby prípadnú trofej dvíhal nad hlavu Zvolenčan.

Úvodné buly začali aktívnejšie domáci, ktorí si dokázali už v dvanástej sekunde zápasu vytvoriť gólovú šancu. V prvej päťminútovke si obidve strany vymenili pár striel ktoré však neskončili gólom. Kováčiková bomba od modrej čiary v 6. minúte mohla otvoriť skóre, avšak Tomek strelu istil. Z ničoho nič udreli v 8. minúte vlci, keď sa po vhadzovaní dokázal najlepšie zorientovať Stupka pred MacInteryom a pohodlne upravil na 0:1. Zvolenčania po inkasovanom góle zovreli súpera v jeho obrannej tretine, kde však hostia pozorne bránili a hru vytláčali smerom k mantinelom. Očakávaný nápor domácich Žilina v prvej tretine zvládala. V závere úvodnej tretiny ešte prišlo k vylúčeniu Mendreja. V obrannom pásme hostí sa však rytieri nevedeli usadiť a vlci presilovku prečkali.

Prostredné dejstvo otvorila najprv končiaca sa zvolenská presilovka a neskôr po vylúčení Ulrycha sa začala presilovka hostí. V nej mohol po prvej minúte početnej výhody navýšiť skóre Holovič avšak presilovky ostali bezgólové. Žŕdka zazvonila v 27. minúte a to na zvolenskej bránke po strele Handlovského. Blízko ku gólu mala prvá formácia domácich, ktorá v rozmedzí niekoľkých sekúnd predviedla viacero pekných šancí. Strelecké nešťastie hráčov spod Pustého hradu tak pokračovalo aj v druhej polovici tretiny. Aktivita domácich priniesla viacero streleckých pokusov ktoré končili iba v lapačke Tomeka. Druhú tyčku v zápase opečiatkoval Kozák v presilovej hre vlkov. Strelecké suchoty domácich ukončil v 37. minúte Šišovský. Bola to dobrá kombinačná akcia, keď Kytnár prihral do druhej vlny Šišovskému a ten strelou spomedzi kruhov prestrelil Tomeka. V poslednej minúte tretiny sa rytieri mohli ujať vedenia po chybnej rozohrávke Hatalu, ktorú však nedokázali využiť.

Do záverečnej tretiny nastúpili Zvolenčania so zmenenými formáciami. Domáci vstúpili do tretiny znova s útočnou aktivitou, ale obrovskú hrúbku Hraška v obrannej tretine potrestal po prihrávke Juríka Ondruš. Ten strelou pomedzi betóny strhol stav zápasu na stranu hostí. Po inkasovanom góle nastalo obliehanie žilinskej bránky. Domáci hráči zasypali Tomeka nespočetne veľa strelami, ktoré neprešli za jeho chrbát. Hostia naopak hrozili z nebezpečných protiútokov. V 50. minúte mohlo Kováčikove nahodenie dorovnať nepriaznivý stav, avšak obliehanie Tomeka bolo aj týmto pokusom neúspešné. V početnej výhoda vlkov mohol vo vlastnom oslabení skórovať Obdržálek v prečíslení 2 na 1. Tomek aj po 55. minútach držal svoj tím v jednogólovom vedení. V poslednej päťminútovke sa hralo len v obrannom pásme hostí. Vylúčenie Juríka však znamenalo početnú výhodu pre rytierov, ktorí ešte v poslednej minúte stretnutie spôsobili takmer infarktové stavy hosťujúcemu celku. Päť sekúnd do záverečného klaksónu ešte domáci trafili hornú tyčku a nedokázali doraziť puk do odkrytej brány. Zápas tak skončil víťazne pre Žilinu, ktorá si odnáša cenné víťazstvo a ujíma sa vedenia v sérii.

Tipsport liga – štvrťfinále play off – 1. zápas – Zvolen

HKM Zvolen vs. MsHK Žilina 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Góly: 36. Šišovský (Kytnár, Kováčik) – 7. Stupka (Rogoň, Andersons), 42. Ondruš (Jurík). 1918 divákov. Stav série 0:1.

Zostava HKM Zvolen: MacIntyre – Ťavoda, Kováčik, Ulrych, Ross, Bokroš, Hraško, Zeleňák – Šišovský, Kytnár, M. Chovan – Coffman, Steen, Obdržálek – Puliš, Špirko, Matis – Török, V. Fekiač, Kelemen – Flick

Zostava MsHK Žilina: Tomek – Hatala, Kozák, Roman, Andersons, Juraško, Mendrej, Mazanec – Pospíšil, Hruška, Tvrdoň – Konečný, Holovič, Handlovský – J. Jurík, Húževka, Švihálek – Rogoň, Ondruš, Stupka

V poradí druhý štvrťfinálový zápas odohrá Zvolen na domácom ľade v piatok 16. marca o 18.00 hod.