Vo štvrtok 15. marca odohrá Zvolen prvý zápas play off. Konečné druhé miesto v tabuľke Zvolenčanom priradilo vlkov zo Žiliny ktorí sa umiestnili na siedmej pozícii. Prvé dva zápasy sa odohrajú na ľade Zvolena.

Zvolen je jasný favorit

Vzájomná bilancia zápasov v tomto ročníku Tipsport ligy nehovorí v prospech žiadneho tímu. Prvý zápas vyhrali Zvolenčania 3:2 po samostatných nájazdoch a druhý prehrali 1:4. V treťom a štvrtom zápase dominoval jasne Zvolen a v posledných dvoch dueloch naopak zabrala Žilina. Čisté konto v zápase si pripísali len Žilinčania, ktorí v poslednom zápase vyhrali 5:0. Posledný zápas tak Zvolenčania neskončili najpriaznivejšie.

„Záverečný duel nám vôbec nevyšiel. Prehrali sme 0:5 a nepremenili sme viacero dobrých šancí. Zápas nám otvoril oči a vieme, že nemôžeme podceniť Žilinu. Aj keď sme odohrali slušnú základnú časť, na našej hre musíme pracovať a sústrediť sa hlavne na náš výkon’‘ povedal Milan Kytnár, ktorý pred play off symbolicky odovzdal kapitánske Céčko spoluhráčovi Michalovi Chovanovi.

V minulom ročníku sa oba celky taktiež stretli vo štvrťfinále, keď sa v tabuľke umiestnil piaty Zvolen a o pozíciu lepšie Žilina. Z tejto série vyšli víťazne Žilinčania, keď dokázali v poslednom zápase na domácom ľade vyhrať 3:2. O minuloročnom neúspechu sa vyjadril aj tréner HKM Peter Mikula: “Minulý rok nám nevyšiel, ale tento rok nastupujú úplné iné mužstvá. Súčasná situácia nám hovorí, že sme favoriti takže nechceme vstupovať do série s minuloročnými spomienkami. Pre nás začal nový ročník a verím že nedopustíme žiadne prekvapenie.“

Zvolen dokázal v tomto roku nastrieľať 192 gólov a inkasoval pritom 150 gólov. Naopak Žilina tento rok nedosiahla očakávané štatistiky, keď nastrieľala 146 gólov a inkasovala ich 164. Oba tímy však dokázali hrať vyrovnané partie a to aj s prispením húževnatej hry Žiliny. Sila žilinského kádru spočíva hlavne v presilovkách. Tie dokázali využiť proti Zvolenu až šesťkrát, z toho jedenkrát skórovať aj v oslabení. V 16. kole Tipsport ligy pri výhre 4:1 strelili dokonca vlci všetky góly v presilovkách. Silnou stránkou Zvolena je však útok, ktorý je tretí najproduktívnejší v lige. Hráči ako Kytnár, Coffman, Šišovský, Obdržálek alebo Ross, rozhodne neodchádzajú zo zápasov naprázdno.

S 58 bodmi sa dostal Coffman na prvú priečku bodovania a to s 31 gólmi a 27 asistenciami. Coffman taktiež strelil najviac gólov v lige a patrí medzi hráčov, ktorí strávili najviac času na ľade. Na 9. priečke sa umiestnil Petr Obdržálek so 43 bodmi. Najlepší hráč vlkov, Lukáš Handlovský obsadil až 33. miesto a to s 31 bodmi. Za ním je na 47. mieste Švihálek s 26 bodmi. Vo Zvolene tak vynikajú jednotlivci, kým v Žiline sa prejavuje kolektívnejšia hra.

K nebezpečnej hre Žiliny sa vyjadril aj Peter Mikula: “Žilina bude hrať viac defenzívne a do tela. Vieme o jej slabostiach, ktoré musíme využiť. Majú nebezpečné protiútoky a ich doménou sú presilové hry. Majú viacero šikovných hráčov ktorí sa v obrannej tretine nezabávajú ale skôr strieľajú. Verím, že na domácom ľade privítame aj iného súpera ako Žilinu.“

Naposledy dokázali Zvolenčania vyhrať Tipsport ligu v roku 2012/2013. V tomto ročníku jasne dominovali v tabuľkovom bodovaní. V play off vo štvrťfinále s prehľadom zdolali Banskú Bystricu 4:1 a v semifinále ich čakali Piešťany, ktoré taktiež vyradili. Vo finále podali rytieri znova dobré výkony a porazili Košice 4:1 na série. Od tej doby však s postupom času postúpili len do semifinále a to v rokoch 2015/2016. Tento rok však rytierom opäť vyšla základná časť a môžu tak pomýšľať nad titulom.

Program štvrťfinále play off:

Zvolen: 1. zápas – 15. marca o 18.00 hod
Zvolen: 2. zápas – 16. marca o 18.00 hod
Žilina: 3. zápas – 19. marca o 18.00 hod
Žilina: 4. zápas – 20. marca o 18.00 hod
prípadné ďalšie zápasy:
Zvolen: 5. zápas – 23. marca o 18.00 hod
Žilina: 6. zápas – 25. marca o 18.00 hod
Zvolen: 7. zápas – 27. marca o 18.00 hod