Hokejisti Zvolena zvíťazili vo svojom úvodnom zápase štvrťfinále play off Tipos extraligy doma nad Banskou Bystricou 5:1 a ujali sa vedenia v sérii na štyri víťazstvá.

Derby prilákalo na zvolenský štadión 3650 divákov a tí videli najprv opatrný začiatok. Až v piatej minúte sa z ničoho nič ocitol pri ľavej žrdi domáci Viedenský, ku ktorému dorazil odrazený puk, no zaskočený touto situáciou ho neupratal do prázdnej bránky. Úradujúci majster potom nevyužil presilovku, v nej hrozili Leskinen s Pulišom. Do vedenia išli napokon Bystričania, Lamper nastrelil puk spoza kruhu na bránku a Rahm lacný puk podcenil, hokejkou si ho zrazil medzi žrde – 0:1. Hostia mohli ísť aj do vyššieho vedenia, lenže taktiež nevyužili početnú výhodu s dobrými možnosťami Bergera a Bubelu. Na opačnej strane Viedenský dvakrát neuspel pred odkrytou svätyňou Weningera a gólmana HC ´05 nepokorili ani voľný Zuzin či na dvakrát dotieravý Puliš. Podarilo sa to až v pätnástej minúte pohotovému Mikúšovi z medzikružia, ktorý zakončil bez prípravy po peknej prihrávke Saracina – 1:1. Do prestávky bol ešte zaujímavý prienik Lampera, Rahm už nekapituloval.

V strednom dejstve sa darilo Zvolenu využívať presilovky. Do vedenia 2:1 ho dostal Mikúš, ten mal pred sebou prázdnu bránku a z kruhu sa nemýlil po perfektnej prihrávke Zuzina. Bystričania v početnej výhode pohrozili iba Gaborom, no museli čeliť prečísleniu súpera dvoch na jedného, Saracino minul odkrytú veľkú časť svätyne Weningera. V presilovej hre štyroch na troch dvakrát neuspel Mikúš, no v piatich proti trom predsa len padol gól, zblízka sa presadil pohodlne Osterberg – 3:1. O necelé dve minúty bolo 4:1, pretože sa ujala strela Kotvana od modrej. Hostia reagovali striedaním Weningera, medzi žrde išiel Belányi, a následne ožili, skúšali to najmä Šoltés i Berger počas presilovky a po nej ešte Kabáč z medzikružia, na Rahma recept nenašli.

Na začiatku tretej tretiny Zvolenčania nepohrdli presilovkou piatich proti trom. V nej najprv Belányi bravúrne vychytal Zuzina, Mikúša i Viedenského, ale tretí uvedený hokejista predsa len skóroval z dorážky po strele Puliša – 5:1. Hokejisti spod Urpína mali možnosti na korigovanie nepriaznivého stavu, snažil sa najmä Šoltés, v dobrej pozícii zakončoval i Výhonský, dravý prienik predviedol Kabáč, proti bol švédsky gólman HKM. V závere na druhej strane neuspel v úniku po naskočení z trestnej lavice Hain. Nervózny duel vyvrcholil v závere viacerými šarvátkami.

Tipos extraliga – 1. zápas štvrťfinále play-off – 25.03.2022 – Zvolen

HKM Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)

Góly: 15. Mikúš (Saracino, Hraško), 24. Mikúš (Zuzin, Puliš), 31. Osterberg (Leskinen, Krieger), 33. Kotvan (Zuzin), 43. Viedenský (Puliš) – 8. Lamper (Crevier-Morin, Bubela). Rozhodovali: Orolin, Snášel – Stanzel, Šoltés – Martinko, vylúčení: 13:13 presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, 3650 divákov. Stav série: 1:0

HKM Zvolen: Rahm (Trenčan) – Kotvan, Hain, Diakov, Roy, Hraško (A), Kubka, Meliško – Zuzin (A), Viedenský, Puliš (C) – Leskinen, Krieger, Osterberg – Jedlička, J. Mikúš, Saracino – Csányi, Marcinek, Török

HC ’05 Banská Bystrica: Weninger (Belányi) – Bačik, Cardwell (A), Crevier-Morin, Björkung, Kostromitin, Ďatelinka – Šoltés, Berger (C), Urbánek – Výhonský, Bubela, Bača – Kabáč (A), Tamáši, Fossier – Gabor, Paukovček, Lamper – K. Jendroľ

zostrih stretnutia doplníme…

Druhý zápas série je na programe už v sobotu 26. marca, opäť na zvolenskom ľade. Úvodné buly stretnutia je na programe o 18:00 h.