Po deviatich rokoch a len po tretíkrát v histórii slovenskej extraligy sa vo vyraďovacích bojoch stretnú tímy Zvolena a Banskej Bystrice. Vzhľadom na tabuľkové postavenie v základnej časti aj vzájomné zápasy v nej sú v pozícii favorita Zvolenčania. Derby nemáva favorita, čísla však tentokrát hovoria pre úradujúceho majstra.

Zvolenčania zdolali Banskú Bystricu v piatich zo šiestich vzájomných zápasov v sezóne. Svoju dlhodobú víťaznú sériu nad týmto súperom natiahli na 11 stretnutí, pričom „barani“ ju ukončili až víťazstvom 4:3 po samostatných nájazdoch v zatiaľ poslednom meraní síl. Šesť duelov v základnej časti prinieslo gólové skóre 20:13 v prospech HKM, ktorý na víťazstvá vyhral 5:1 a na získané body 13:5. Až na jednu výnimku sa však žiadny z duelov nekončil v riadnom hracom čase.

Vzájomná bilancia zápasov v prebiehajúcej sezóne z pohľadu Zvolena: 4:3 sn, 5:4 pp, 4:0 (v), 3:2 sn, 1:0 (v), 3:4 sn (v)

Zvolenčania obsadili so ziskom 100 bodov 2. miesto za Slovanom Bratislava, pričom až do záverečného kola boli v hre o víťazstvo v základnej časti.

Barani nazbierali 69 bodov, skončili na 8. mieste a museli hrať predkolo. V ňom boli proti Dukle Trenčín v pozícii mierneho favorita. Následne ju aj potvrdili a do štvrťfinále postúpili po víťazstve 3:1 na zápasy.

Len tretia priama konfrontácia v play off

V histórii slovenskej extraligy pôjde o tretiu konfrontáciu tradičných stredoslovenských rivalov. Aj tretíkrát k nej dôjde vo štvrťfinále. V ročníku 2010/2011 uspeli Banskobystričania po víťazstve 4:3 na zápasy, hoci v nej po prvých dvoch domácich zápasoch prehrávali 0:2. Séria sa vyznačovala nevýhodou domáceho prostredia, keďže prvých šesť zápasov sa skončilo víťazstvom hosťujúceho tímu. Zlomili to až Banskobystričania víťazstvom 2:1 v rozhodujúcom siedmom stretnutí.

Druhá play off konfrontácia Zvolena s Banskou Bystricou prišla v ročníku 2012/2013. Zvolen vtedy v pozícii víťaza základnej časti narazil na jej ôsmy tím, ktorý zdolal 4:1, hoci prehrával 0:1. V oboch doterajších konfrontáciách tak platilo, že sériu vyhral ten tím, ktorý prehral prvý zápas.

Zvolen – Banská Bystrica v play off:

štvrťfinále 2010/2011: 3:4 na zápasy
štvrťfinále 2012/2013: 4:1 na zápasy

Viedenský: Rozhodne disciplína a chyby

„Rozhodne disciplína a to, kto spraví menej chýb,“ uviedol útočník Marek Viedenský pre TASR. Zvolenčania vyhrali nad Banskou Bystricou päť zo šiestich vzájomných zápasov v základnej časti. Prehrali až posledný, aj to až po samostatných nájazdoch. Skončila sa tým ich víťazná séria nad týmto súperom, ktorého predtým zdolali v 11 zápasoch po sebe. Zvolenská pozícia favorita série je zrejmá.

„Je pravda, že naše výsledky v základnej časti hovoria o tom, že by sme mali byť favorit. Doterajší priebeh sezóny však ukázal, že liga je do veľkej miery vyrovnaná a tesné boli aj viaceré zápasy s Banskou Bystricou. Síce sme viac z nich vyhrali my, ale aj súper má kvalitné mužstvo, ktoré určite pomýšľa na postup,“ poznamenal Viedenský.

Na rozdiel od súpera z Banskej Bystrice, ktorý musel hrať predkolo proti Trenčínu, mali zvolenskí hráči dlhšiu zápasovú prestávku.

„Dlhšie sme nehrali, možno sa to prejaví v úvodnom zápase, resp. v jeho prvých minútach. Ale nepochybujem, že sa do toho rýchlo dostaneme. Teraz sa už hrá na víťazstvá a nie na skóre alebo body. Vyhrať štyri zápasy v sérii, to je naša najbližšia priorita,“ doplnil Viedenský.

Kompletný program štvrťfinálovej série

1. zápas, piatok, 25. marca: Zvolen – Banská Bystrica /18.00/
2. zápas, sobota, 26. marca: Zvolen – Banská Bystrica /18.00/
3. zápas, utorok, 29. marca: Banská Bystrica – Zvolen /18.00/
4. zápas, streda, 30. marca: Banská Bystrica – Zvolen /18.30/
prípadný 5. zápas, piatok, 1. apríla: Zvolen – Banská Bystrica /18.00/
prípadný 6. zápas, nedeľa, 3. apríla: Banská Bystrica – Zvolen /18.00/
prípadný 7. zápas, utorok, 5. apríla, Zvolen – Banská Bystrica /18.00/