Pandémia koronavírusu sa už dlhšie výrazne dotýka života rodín, zamestnancov, zamestnávateľov či živnostníkov. Veľa ľudí prichádza o prácu a podnikatelia zatvárajú svoje prevádzky, najmä v oblastiach, ako gastronómia alebo cestovný ruch. Ide síce o nepríjemnú situáciu, ale aj na to sú efektívne riešenia. O tom, čo v takom prípade robiť, si povieme v našom článku.

Pomoc od štátu

Prišli ste o prácu alebo ste kvôli pandémii koronavírusu museli zastaviť alebo zrušiť podnikanie? V tom prípade prvou pomocou, ktorá každého isto napadne, je pomoc od štátu. Nečakajte však žiadnu slávu, no mnohým určite pomôže aj to málo, čo poskytuje štát.

O dotáciu ako fyzická osoba môžete požiadať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, a to v čase trvania mimoriadnej situácie spôsobenej pandémiou koronavírusu. Samozrejme, len v tom prípade, ak ste v čase krízovej situácie prestali vykonávať činnosť, z ktorej ste mali príjem. V príslušnom rozpočtovom roku ako fyzická osoba máte nárok najviac na sumu 1800 eur.

Mesačná výška tejto dotácie je 300 eur, pričom ako žiadateľ musíte splniť podmienky na priznanie dotácie aspoň za 15 kalendárnych dní v príslušnom mesiaci. Najdôležitejšie je, že nemôžete mať žiaden príjem zo závislej činnosti, z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

S poberaním iného príjmu súvisia aj situácie, keď nemôžete byť žiadateľom o štátnu dotáciu. Dotáciu nemôžete poberať:

  • ak ste poberateľom akejkoľvek formy dôchodku alebo dávky zo zahraničia (ak je suma vyššia ako suma dotácie)
  • ak ste poberateľom rodičovského príspevku, príspevku na opatrovanie, dávok v nezamestnanosti, kompenzačného príspevku zamestnancom….
  • ak vám bola poskytnutá dotácia na podporu humanitárnej pomoci a jej výška bola rovnaká alebo vyššia ako suma štátnej dotácie
  • ak ste študent dennej formy štúdia na strednej alebo vysokej škole

TIP
O dotáciu na podporu humanitárnej pomoci môžete požiadať aj ako právnická osoba. V príslušnom rozpočtovom roku možno žiadateľovi poskytnúť dotáciu na humanitárnu pomoc najviac v sume 15 000 eur. 

Investovanie

V dnešnej dobe sme svedkami čudného paradoxu. Na jednej strane, pandémia koronavírusu ovplyvnila dianie na celom svete a zapríčinila prepad mnohých trhov. Na druhej strane, aj napriek tomu a všeobecnej finančnej kríze sa stále oplatí investovať. Výpadok príjmu počas tohto obdobia môže teda znamenať „nakopnutie“ smerom k naštartovaniu svojho vlastného biznisu.

Pamätajte, že peniaze zainvestované v investičných produktoch či fondoch sa vám zhodnocujú podstatne lepšie ako keby ste ich mali uložené iba na sporiacom účte. Tiež sa neľakajte, ak akciové trhy náhle padnú. Pokles a nárast je v podielových fondoch prirodzený, preto je táto forma investovania vhodná najmä z dlhodobého hľadiska.

Vo všeobecnosti je výhodné investovať do nasledovných finančných produktov:

  • podielových fondov
  • korporátnych dlhopisov
  • investičného zlata
  • kryptomien
  • ETF fondov (indexové fondy)

V poslednej dobe sú v kurze najmä ETF fondy – fondy obchodované na burze. Ich základnou charakteristikou sú veľmi nízke poplatky a v dlhodobom horizonte vyššie výnosy ako je tomu pri štandardných podielových fondoch.

V čase pandémie však ETF fondy môžu byť oveľa kolísavejšie. Základom je preto dodržiavať investičný horizont a nepanikáriť pri každom poklese. Najväčší prepad totiž často znamená aj najväčší nárast. V dlhodobom horizonte sa preto nie je čoho obávať. Najznámejšie indexové fondy určite poznáte aj z médií. Ide napríklad o Dow Jones Index, Nasdaq, Euro Stoxx 50, S&P500, Nikkei 225 a iné.

Pred investovaním je určite rozumné a zodpovedné zájsť za finančným poradcom, ktorý vám dokáže na základe svojich odborných znalostí a skúseností poradiť, ktorý podielový fond je výhodnejší a ktorý menej. Zároveň vás môže nasmerovať aj ohľadom toho, či je vhodná doba presunúť peniaze z konzervatívnych a garantovaných fondov v II. a III. dôchodkovom pilieri do fondov indexových.

Refinancovanie a pôžička

Ďalším dôležitým krokom v prípade výpadku príjmu počas pandémie je zváženie svojich starších a často nevýhodných pôžičiek, ktoré v mnohých prípadoch majú vyššie úrokové sadzby ako je tomu pri nových. Je preto dôležité ich refinancovať. Ušetríte tak nemalú čiastku na pravidelných mesačných splátkach, čo pomôže vášmu rodinnému rozpočtu.

Pri refinancovaní si rovnako môžete zlúčiť viacero nevýhodných úverov do jedného, a tak splácať iba jeden. Samozrejme, pôvodná požičaná suma sa dá aj navýšiť. Počítajte však s tým, že v tom prípade už na mesačnej splátke neušetríte.

Čo sa týka pôžičiek, v súvislosti s riešením výpadku príjmu počas pandémie nie sú práve najlepším riešením. Avšak záleží to najmä na tom, na čo ďalej požičané peniaze využijete. Ak tieto finančné prostriedky použijete na zabezpečenie svojej budúcnosti, napríklad v súvislosti s vlastným bývaním alebo podnikaním, tak je to v poriadku.

Hoci sa zadĺžite, do budúcna máte šancu na lepšie zajtrajšky. Záleží to len na vás, vašich schopnostiach a vašom finančnom pláne.

Pri výbere výhodnej pôžičky je užitočným nástrojom ich online porovnanie prostredníctvom portálu Hyperfinancie.sk. Zohľadňujte najmä nasledujúce parametre pôžičky:

  • mesačná splátka
  • úroková sadzba
  • ročná percentuálna suma nákladov (RPMN) – povie vám, koľko skutočne za pôžičku zaplatíte

TIP
Pri refinancovaní si dajte pozor aj na možnosť zníženia úrokovej sadzby, ktorú je niekedy možné znížiť aj bez potreby refinancovania. Na druhej strane to ale niekedy môže byť podmienené využívaním ďalších produktov banky. 

Home office

Moderné technológie priniesli do našich životov mnohé zmeny, z ktorých veľmi dôležitá je pracovná sloboda. Už nemusíme chodiť každý deň niekam na pracovisko, môžeme pracovať aj z pohodlia domova. Najdôležitejším nástrojom tu je internet. Jeho prostredníctvom sa dá realizovať v mnohých oblastiach bez toho, aby ste s niekým prišli fyzicky do kontaktu. Počas pandémie je to veľmi užitočné.

Online kurz/doučovanie

Ak máte vzdelanie alebo v niečom vynikáte, nie je čo riešiť. Online kurz alebo online doučovanie je pre vás ako stvorené. Postačí vám len stabilné internetové pripojenie a Skype, prípadne Google Hangouts. Pochopiteľne, nemusíte doučovať iba školské predmety. Môžete sa tiež podeliť so skúsenosťami ohľadom ručných prác, opráv alebo aj s tým, ako si uvariť chutný obed či večeru. Nápadov je neúrekom.

Blogovanie a písanie recenzií

Veľmi veľa úspešných writerov či spisovateľov začínalo blogovaním. Pokiaľ máte radi písané slovo, blog je základom. Pokiaľ sa blog teší vysokej návštevnosti, môžete sa tešiť z príjmu z reklám, ktoré sa na vašej stránke uverejňujú – affiliate marketing.

Momentálne ľudí najviac zaujímajú graficky pekne spracované fotografie, príbehy a zaujímavosti zo života, zaujímavé rady, tipy a nápady. V tomto smere sa ale fantázii medze nekladú. Základom je nájsť si svoju „krvnú skupinu“ a stálych čitateľov.

Virtuálny asistent

Asistovať pri práci sa dá aj na diaľku. Stačia vám len organizačné schopnosti a môžete začať pracovať cez internet. Existuje totiž veľa manažérov či vedúcich pracovníkov spoločností, ktorí nemajú čas riešiť bežné záležitosti. Ide napríklad o nahadzovanie obsahu na webstránku, odpovedanie na e-maily, vypĺňanie rôznych tabuliek, vytváranie databáz klientov, dohadovanie obchodných stretnutí, atď. Tu všade je priestor na vašu realizáciu.

Kreatívna činnosť

Ak ste kreatívec a máte nápady alebo tip na zaujímavý startitup, je škoda si to nechať iba pre seba a nespeňažiť to. Veľa ľudí tiež ocení dobrý námet na knihu, článok alebo témy na svoj blog. Stačí sa vám zaregistrovať napríklad na webstránke Innocentive.com.

Rovnako tu je príležitosť spojiť radosť s prácou. Existuje totiž aj možnosť predávať svoje zvečnené zábery z dovoleniek a zaujímavých destinácií. Stačí ich napríklad ponúknuť agentúre Shutterstock, ktorá vaše fotky zverejní a vám sa pripíše provízia.

Pre tých, ktorých baví práca s grafickými programami, je tu možnosť tvorby firemného loga alebo rôznych obrázkov do printových a online médií. Samozrejme, veľa ľudí ocení aj originálne a nápadité spracovanie fotografií. V súčasnosti tiež letí tvorba rôznych appiek a menších podporných programov.

Kreatívna činnosť prostredníctvom internetu nemá skoro žiadne obmedzenia. Záleží len na vás, čo si vyberiete a v čom sa začnete zdokonaľovať. Pamätajte však, že v online priestore vládne tvrdá konkurencia.

Podnikanie online

Prišli ste kvôli pandémii o svoje podnikanie? Čo tak skúsiť podnikať online? Tu vám nehrozí žiadne zatváranie alebo obmedzenia v súvislosti so šírením koronavírusu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je podnikanie cez internet na vzostupe. Ideálnym riešením je vlastný e-shop.

Nemusíte na to vlastniť ani sklad či ďalších zamestnancov. Stačí vám ponoriť sa do sveta dropshippingu a začať pracovať na budovaní vlastnej značky. Nič nie je nemožné, treba len trpezlivosť a chuť skúsiť niečo nové.

Záver

Strata príjmu, či už kvôli pandémii, alebo iným okolnostiam, je vždy nepríjemná. No nie je to koniec sveta. Našťastie, žijeme v dobe, keď je možné zarábať a nemusieť pritom chodiť do práce. Môžete začať napríklad podnikať online alebo vrhnúť sa na home office.

Dobrým nápadom je tiež zistiť si, či náhodou nespadáte do skupiny obyvateľstva, ktorá má nárok na štátnu dotáciu. Za určitých podmienok je riešením aj pôžička či refinancovanie nevýhodných úverov.