Novozvolený predseda BBSK Marian Kotleba podal v pondelok večer trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s údajnou skartáciou dokumentov na úrade samosprávneho kraja. Informáciu priniesla tlačová agentúra TASR.

kotleba smallO údajnom nariadení na skartáciu dokumentov a mazanie pevných diskov na úrade kraja, mal budúceho župana informovať jeden z podriadených pracovníkov úradu. Pre agentúru TASR túto informáciu potvrdil člen predsedníctva Ľudovej strany Naše Slovensko Miroslav Belička.

Len v pondelok Úrad BBSK informoval, že na piatok plánované ustanovujúce zasadnutie nového zastupiteľstva a zároveň zloženie sľubu nového predsedu kraja, sa posunie až na december. Spravidla to musí byť do 30 dní od konania volieb. Súčasný župan Vladimír Maňka pôvodne plánoval skorší termín prvého zasadnutia kvôli ďalšiemu, už riadnemu, ktoré malo ešte v decembri stihnúť schváliť budúcoročný rozpočet. Dôvodom odloženia prvého zasadnutia je ospravedlnenie sa viacerých poslancov pre ďalšie povinnosti.

Marian Kotleba bezprostredne po zvolení povedal, že medzi prvými krokmi vo funkcii bude poverenie hlavného kontrolóra kraja preverením všetkých zmlúv na dodávku tovarov a služieb s hodnotou nad 2660 eur.

Úrad vraj funguje v štandardnom režime

Na obvinenia v súvislosti s podaným trestným oznámením v utorok dopoludnia reagoval aj Úrad BBSK. Jeho hovorkyňa Monika Pastuchová pre portál BBonline.sk uviedla, že o obvineniach sa vedenie VÚC dozvedelo len z médií: „Ide o nezmyselné obvinenie, úrad funguje v štandardnom režime. S políciou budeme veľmi radi spolupracovať. Jediným dôvodom, pre ktorý došlo k zrušeniu piatkového zasadnutia bolo, že trinásti poslanci avizovali svoju neúčasť pre iné neodkladné povinnosti.“