marian kotlebaKandidát Ľudovej strany Naše Slovensko – Marian Kotleba, dokázal prekvapiť aj v druhom kole volieb. Vladimírovi Maňkovi nestačila ani podpora širokého politického spektra. V druhom kole presvedčil menej voličov, než pred dvomi týždňami.

Len niečo cez pol percenta hlasov chýbalo v prvom kole Vladimírovi Maňkovi k zvoleniu za predsedu kraja. V prvom kole získal 60 960 hlasov a Marian Kotleba vtedy 26 251. Aj preto sa očakávalo jasné víťazstvo Maňku, ktorého pred druhým kolom podporili aj viaceré stredopravé politické strany a jeho víťazstvom si bol istý aj premiér a predseda vládnej strany Smer-SD Róbert Fico. Za Vladimíra Maňku sa dokonca jednohlasne postavilo aj banskobystrické mestské zastupiteľstvo.

V druhom kole ale nastal výrazný obrat. Banskobystričan Marian Kotleba v ňom získal dosiaľ najvyššiu podporu spomedzi všetkých doterajších predsedov kraja. Maňka navyše získal menej hlasov, než v prvom kole. Marian Kotleba oslovil 71 397 voličov (55,54 %) a Vladimír Maňka 57 164 voličov (44,46 %). Rozdiel teda predstavuje viac, než 14-tisíc hlasov.

Volebná účasť v Banskobystrickom kraji sa v druhom kole mierne zvýšila. Zatiaľ čo pred dvomi týždňami prišlo voliť 24,59% oprávnených voličov kraja, v druhom kole to bolo 24,61%. V číselnom vyjadrení to predstavuje 130 490 voličov. Výraznejší nárast ale zaznamenali niektoré obvody. Podľa oslovených členov okrskových volebných komisií sa v druhom kole zvýšila účasť mladších voličov.

vbbsk11

Marian Kotleba o svojich prvých krokoch vo funkcii informoval tlačovú agentúru SITA. Po nástupe do funkcie, ujme sa jej 29. novembra (zmena termínu) na ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva BBSK, sa chystá nechať preveriť všetky zmluvy na dodávku tovarov a služieb presahujúcich hodnotu 2660 eur, ale aj prácu jeho predchodcu a vedúcich pracovníkov úradu. Chce tiež navrhnúť zníženie počtu poslancov kraja.

Zvolením Mariana Kotlebu nastáva zmena v novom zložení zastupiteľstva BBSK za banskobystrický volebný obvod. O jedného poslanca sa posilní koalícia Smer-SD, KDH, ktorú doplní Ján Šabo. Ten skončil v tamojšom volebnom obvode, kde získal Kotleba najviac hlasov, prvý pod čiarou.

Vo Zvolenskom obvode vyhral Vladimír Maňka

volby vuc 2013 manka kotlebaVo volebnom obvode Zvolen dosiahla volebná účasť až nadpriemerných 28,13%, k urnám prišlo 15 956 voličov, ktorí odovzdali 15 700 platných hlasov. Oproti prvému kolu je to nárast o takmer štyritisíc voličov. Len 42,16% z týchto hlasov pripadlo víťazovi Marianovi Kotlebovi, v číselnom vyjadrení to predstavuje 6 620 hlasov vo zvolenskom obvode. Vladimír Maňka, bývalý primátor Zvolena, získal v tomto volebnom obvode 9 080 hlasov, čo predstavuje 57,84% hlasov.

Kotleba získal najvýraznejšiu podporu v obvodoch Brezno (70,57%), Banská Bystrica (60,9%) a u v okrese Žiar nad Hronom (60,83%). Kandidáta ĽS-NS zvolilo za predsedu kraja celkom 9 z 13 obvodov. Maňka v druhom kole zvíťazil v obvodoch Banská Štiavnica (50,7%), Poltár (50,97%), Veľký Krtíš (55,33%) a Zvolen (57,83%).

Definitívne výsledky, vrátane jednotlivých okrskov, nájdete na stránke Štatistického úradu SR.

Kto je Marian Kotleba

kotlebaNový predseda Banskobystrického samosprávneho kraja sa narodil 7. apríla 1977 v Banskej Bystrici. Vyštudoval Fakultu prírodných vied Univerzity Mateja Bela v odbore učiteľstvo všeobecných predmetov. V auguste tohto roku získal aj titul inžinier ekonómie na Ekonomickej fakulte UMB. Od roku 2001 učil informatiku na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici, z pozície pedagóga bol v roku 2006 odvolaný, ďalej pôsobil ako správca informačných sietí. V roku 2003 sa stal vodcom Slovenskej pospolitosti (v súčasnosti zrušená strana, funguje ako občianske združenie). Funkciu zastával do roku 2007. Vo voľbách v roku 2009 Marian Kotleba kandidoval na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Ako nezávislý kandidát získal štvrté miesto s 13 629 hlasmi (10,03%). Do druhého kola vtedy nepostúpil. Vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov získal už ako kandidát ĽS-NS do druhého kola postúpil, keď takmer zdvojnásobil počet získaných hlasov spred štyroch rokov a ako kandidát na poslanca za Banskú Bystricu získal najväčšiu podporu. V druhom kole nečakane výrazne porazil doterajšieho župana Vladimíra Maňku.

Tip: Všetky príspevky k Voľbám do VÚC 2013