Aj v roku 2019 na Zvolenskom zámku pokračuje obľúbený formát podujatia „Zámok bez zámkov“. V apríli bude hlavným mottom podujatia krajina. Prednášky budú zamerané na umenovedné, ale aj ekologické hľadisko krajiny a návštevníkom prinesú zaujímavých hostí, ktorí sa touto témou dlhodobo zaoberajú.

STARÉ SORTY SÚ IN (Vstupné 2,70 €)

Streda, 24. apríl 2019 │ 18.00 hod,

Prednáška a degustácia muštov starých ovocných odrôd

Staré a krajové odrody ovocných drevín sú vzácnym dedičstvom, ktoré pomaly mizne z krajiny. Ponúkajú pritom pestrú škálu chutí a využitia, ktoré u moderných odrôd nenájdeme. Možno aj preto začínajú byť  v posledných rokoch znova „in“. Popri popíjaní muštu sa vďaka lektorke Andrei Uherkovej dozvieme, prečo sú staré sorty opäť v kurze, akými aktivitami ich zachraňujú školy, ale aj širšia verejnosť a ako  ich návratu do krajiny môžeme napomôcť my.

Z GALÉRIE VON! (Vstupné 0,50 €)

Štvrtok, 25. apríl 2019│10.00 hod,

Program pre žiakov ZŠ

Návštevníci sa vyberú po stopách zámockých záhrad od čistých rozľahlých plôch, až po romantické kvetinové zákutia zobrazené v starých obrazoch. Zahrajú sa aj na záhradníkov a vdýchnu návršiu Zvolenského zámku farbu.

PODOBY KRAJINY (Vstupné 2,70 €)

Štvrtok, 25. apríl 2019 │18.00 hod,

Tandemová prednáška v rámci cyklu „Pozrime sa na to štýlovo“

Fotografie krajiny a prírody dnes zdobia nielen kalendáre, ale aj naše príbytky či pozadia monitorov. Môže sa preto zdať prekvapujúce, že príbeh estetického doceňovania krajiny začal až na prelome 18. a 19. storočia. Čo a ako na krajine ľudí oslovilo, ako ju poznávali, objavovali a nadchýnali sa ňou, ale i čo tomu predchádzalo a prečo tento príbeh začal až tak neskoro nám na príklade vybraných diel európskeho umenia porozpráva kurátor zbierok starého umenia Martin Čičo. Druhá časť prednášky bude venovaná tvorbe maliara Rastislava Podobu. Výber z jeho prác zahŕňa niekoľko rozpracovaných a uzavretých cyklov, ktorými  sa dlhodobo zaoberá a kontinuálne v nich pokračuje.

ZÁMOK BEZ ZÁMKOV PRE RODINY (Vstupné 2 € za rodinu)

Sobota, 27. apríl 2019 │ 10.00 hod,

Netradičná interaktívna prehliadka okolia zámku venovaná rodinám s deťmi

Rodičia s deťmi sa spoločne vydajú na cestu spojenú s hádankami a hravými úlohami, spolu s odborníkmi budú pozorovať okrídlených obyvateľov zámku, spoznajú stromy a rastliny pod hradbami a zistia, ako môžu pomôcť prírode okolo nás. Toto podujatie je pripravené v spolupráci s Nadáciou Ekopolis a SOS/BirdLife Slovensko.

ZVOLENSKÝ ZÁMOK PRE VŠETKÝCH (Vstupné dobrovoľné)

Nedeľa, 28. apríl 2019

V posledný deň podujatia Zámok bez zámkov budú pre návštevníkov opäť sprístupnené expozície bezplatne.