Po úspešných filmových premietaniach Slovenská národná galéria pozýva svojich návštevníkov do Zámockej krypty opäť. 

Hororový žáner bude tentokrát nahradený filmovými snímkami spätými so slovenským ľudom a ich každodenným životom. Na filmové premietania vo februári nadväzuje i Sobotná bašta na zámku, ktorá sa uskutoční 23. februára, kde sa malí nadšenci umenia zoznámia s rôznymi výtvarnými postupmi a technikami a v tomto fašiangovom období si vytvoria vlastné masky.

Lístky na jednotlivé filmy sa predávajú v deň predstavenia počas týždňa v čase od 17.30 hod. Maximálna kapacita pre jedno premietanie filmu je tridsať divákov. Sobotnej bašty na zámku sa bude môcť tiež zúčastniť iba obmedzený počet detí, a to konkrétne tridsať.

ZEM SPIEVA

Streda 20. február 2019│ 18.00 │ Zámocká krypta │ vstupné 3€

Filmová poéma o slovenských ľudových zvykoch, piesňach a tancoch. Základnú dejovú líniu tvorí dedinský život s večným kolobehom od konca zimy až k jeseni s vinobraním ako posledným darom slnka. Zachytáva ľudové zvyky, hry, obrady, tance a slávnosti v čase od skorej jari do neskorej jesene na Slovensku v 30. rokoch. Film vznikol za priamej podpory T. G. Masaryka.

OBRAZY STARÉHO SVETA

Piatok 22. február 2019│ 18.00 │ Zámocká krypta │ vstupné 3€

Sugestívne portréty starých ľudí z Liptova a Oravy, ktorí dokážu i v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní. Tvorcovi filmu Dušanovi Hanákovi, inšpirovanému fotografickými cyklami Martina Martinčeka, sa s výnimočnou citlivosťou podarilo zachytiť jedinečnosť sledovaných postáv, ich svojrázne postoje k životu i vzácnu morálnu čistotu. „Obrazy starého sveta, to sú etudy o ľuďoch, ktorí ma zaujali svojou vnútornou krásou, múdrosťou a slobodou, čistým a rýdzim vzťahom k základným otázkam života. Sú to vlastne variácie na jednu tému: na tému človeka, stotožneného so svojím osudom, ktorý sa nevzdialil sám sebe“ (Dušan Hanák).

SOBOTNÁ BAŠTA NA ZÁMKU – „MEDVEĎ, TUROŇ, KOZA, KÔŇ …“

Sobota 23. február 2019│ 10.00 │ Severozápadná bašta │ vstupné 2€/rodina

Fašiangy predstavujú obdobie veselosti, hodovania a tancovačiek v období od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Ich vrcholom boli maskové obchôdzky – okrem magických, charakterových, či zábavných masiek boli zaužívané aj jednoduché varianty maskovania. Fašiangy zavítajú aj na zámok. Pri hudbe popustíme uzdu fantázii a vyrobíme si vlastné masky, ktorými určite zabodujete aj na detskom karnevale. Dielňou bude sprevádzať Alexandra Kossárová z Podpolianskeho osvetového strediska vo Zvolene.