TS SNG (Stanislava Kočišová) | 15.2.2019

Zvolenský zámok láka opäť do Zámockej krypty, ale aj na sobotnú baštu

Po úspešných filmových premietaniach Slovenská národná galéria pozýva svojich návštevníkov do Zámockej krypty opäť. 

Hororový žáner bude tentokrát nahradený filmovými snímkami spätými so slovenským ľudom a ich každodenným životom. Na filmové premietania vo februári nadväzuje i Sobotná bašta na zámku, ktorá sa uskutoční 23. februára, kde sa malí nadšenci umenia zoznámia s rôznymi výtvarnými postupmi a technikami a v tomto fašiangovom období si vytvoria vlastné masky.

Lístky na jednotlivé filmy sa predávajú v deň predstavenia počas týždňa v čase od 17.30 hod. Maximálna kapacita pre jedno premietanie filmu je tridsať divákov. Sobotnej bašty na zámku sa bude môcť tiež zúčastniť iba obmedzený počet detí, a to konkrétne tridsať.

ZEM SPIEVA

Streda 20. február 2019│ 18.00 │ Zámocká krypta │ vstupné 3€

Filmová poéma o slovenských ľudových zvykoch, piesňach a tancoch. Základnú dejovú líniu tvorí dedinský život s večným kolobehom od konca zimy až k jeseni s vinobraním ako posledným darom slnka. Zachytáva ľudové zvyky, hry, obrady, tance a slávnosti v čase od skorej jari do neskorej jesene na Slovensku v 30. rokoch. Film vznikol za priamej podpory T. G. Masaryka.

OBRAZY STARÉHO SVETA

Piatok 22. február 2019│ 18.00 │ Zámocká krypta │ vstupné 3€

Sugestívne portréty starých ľudí z Liptova a Oravy, ktorí dokážu i v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní. Tvorcovi filmu Dušanovi Hanákovi, inšpirovanému fotografickými cyklami Martina Martinčeka, sa s výnimočnou citlivosťou podarilo zachytiť jedinečnosť sledovaných postáv, ich svojrázne postoje k životu i vzácnu morálnu čistotu. „Obrazy starého sveta, to sú etudy o ľuďoch, ktorí ma zaujali svojou vnútornou krásou, múdrosťou a slobodou, čistým a rýdzim vzťahom k základným otázkam života. Sú to vlastne variácie na jednu tému: na tému človeka, stotožneného so svojím osudom, ktorý sa nevzdialil sám sebe“ (Dušan Hanák).

SOBOTNÁ BAŠTA NA ZÁMKU – „MEDVEĎ, TUROŇ, KOZA, KÔŇ …“

Sobota 23. február 2019│ 10.00 │ Severozápadná bašta │ vstupné 2€/rodina

Fašiangy predstavujú obdobie veselosti, hodovania a tancovačiek v období od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Ich vrcholom boli maskové obchôdzky – okrem magických, charakterových, či zábavných masiek boli zaužívané aj jednoduché varianty maskovania. Fašiangy zavítajú aj na zámok. Pri hudbe popustíme uzdu fantázii a vyrobíme si vlastné masky, ktorými určite zabodujete aj na detskom karnevale. Dielňou bude sprevádzať Alexandra Kossárová z Podpolianskeho osvetového strediska vo Zvolene.