Zvolenský zámok už po štvrtýkrát medzi svojimi hradbami privíta nielen šikovných ľudových tvorcov, ale aj návštevníkov, umelcov a hercov na podujatí Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku. Tí prichádzajú, aby počas druhého májového víkendu,
13. – 14. mája predviedli na zámku svoje umenie. V programe nebude chýbať ani obľúbený drak, skutočná princezná a živý jednorožec!

Počas víkendu sa predstaví niekoľko divadelných zoskupení a spolok Rytierov Vir Fortis so svojimi šermiarskymi súbojmi a historickými remeslami. Tento spolok pripomenie návštevníkom zabudnuté remeslá rytierstva v podobe lukostreľby, ukážok šermiarskej techniky a rytierskeho boja, vrátane interaktívnych predstavení, ktorými vtiahne do programu malých aj veľkých divákov. Remeselný trh bude doplnený o kováčstvo, rezbárstvo, drotárstvo, bylinkárstvo, ryžovanie zlata, odlievanie figúriek z cínu a mnoho iného.

Celým sobotným programom nás bude sprevádzať Divadlo z Domčeka, ktoré zo svojho Divadelného rebriniaka vytiahne hneď niekoľko rozprávok (Ako sa Gašpar takmer kráľom stal, Drevená krava, Janko Hraško, Mechúrik Koščúrik). Predstavenia budú doplnené aj o školu vodenia bábok či školu žonglovania.

„Okrem remeselného trhu, dobových ukážok a divadiel sme pre dospelých návštevníkov pripravili program vo vínnej uličke. Degustovať sa bude niekoľko slovenských lokálnych vín (Vinárstvo J & J Knápek, Vinárstvo Vatra WINE, Vinárstvo CSERNUS, Gabriel Oravec Víno GA-BOR, Vinárstvo Hanuska). Naši hostia sa môžu tešiť aj na umelecký program v podobe živej jazzovej kapely Swingin´ Gentlemen. Popri poháriku dobrého vínka a tónoch jazzovej hudby sa budú môcť zapojiť do vymaľovania obrazu Zabudnutých remesiel. Veríme, že návštevníkov potešíme nie len gastronomickým, ale aj umeleckým zážitkom, priamo v uličkách Zvolenského zámku“ spomenula Terézia Fiľová, koordinátor destinačného marketingu pre oblasť Stredné Slovensko.

V sobotu popoludní poteší umelecké duše návštevníkov aj sprievodný program Noci múzeí a galérií pod záštitou Slovenskej národnej galérie Zvolen v interiéri Zvolenského zámku. Program vyvrcholí ohňovou šou, ktorá premostí do komentovanej prehliadky „Erotika skrytá na trhu“, priamo v interiéri zámku.

V nedeľu čaká deti mnoho zábavy počas pátracej hry a rôznych divadelných predstavení (Zázračné zrkadlo, Soľ nad Zlato, Dračia rozprávka). Atmosféru tohto festivalu umenia budú dotvárať kaukliari a na zámok zavíta aj „Trio kráľovský dvor“. Chýbať nebude ani fotenie so živým drakom a jednorožcom!

„Tešíme sa, že opäť po roku môžeme na zámku privítať remeselníkov, návštevníkov, divadelníkov a iné umelecké telesá a spolu vytvoriť neopakovateľnú atmosféru Zabudnutých remesiel na Zvolenskom zámku. Rovnako ako minulý rok sme sa rozhodli podporiť remeselníkov prostredníctvom 3€ kupónov, ktoré získajú návštevníci v cene dospelého vstupného, a môžu si ich uplatniť vo vybranom stánku s produktami. Bude to víkend plný zážitkov pre malých aj veľkých, a zároveň podporíme regionálnych výrobcov,“ pozýva Jiří Pěč, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko so sídlom v Banskej Bystrici.

Cenník denného vstupného pre dospelých je 6€. Zľavnené vstupné pre deti od 3 do 15 rokov, študentov s ISIC kartou, dôchodcov nad 65 rokov a ZŤP je 3€.  V cene dospelého vstupu získa návštevník aj 3€ kupón na nákup produktov u remeselníkov. Tohtoročnou novinkou je predpredaj vstupeniek, ktoré si je možné zakúpiť cez webovú stránku OOCR Stredné Slovensko.

Na podujatí sa predstavia rôzni hudobníci, divadelníci aj remeselníci, ktorých bude možné finančne podporiť kúpou ich výrobkov. Zabudnuté remeslá sú skvelým program pre deti aj dospelých a ponúkajú príjemný víkendový program. Viac o tomto podujatí na webovej stránke OOCR Stredné Slovensko alebo Facebook Central Slovakia.

Podujatie Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku je organizované v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Za horami, za dolami Banskobystrický kraj turizmus, mestom Zvolen, Slovenskou národnou galériou, Stredovekým Spolkom Rytierov Vir Fortis a OZ CASSANOVA – spoločnosť veselých šermiarov z Banskej Bystrice.

Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.