Na prelome mesiacov marec a apríl budeme mať možnosť nahliadnuť na „zákulisia“ práce zamestnancov Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku.

Hlavným dejiskom podujatia Zámok bez zámkov budú priestory nedávno revitalizovanej a sprístupnenej expozície Gotického umenia. Príďte zažiť atmosféru stredovekých slávností, pozorovať vtáky v okolí zámku či na veselú rozprávku o Popolvárovi.

30. marec 2023 │ 17.30

500-ROČNÝ OBRAZ A SOCHA V SKVELEJ KONDÍCII? Žiadny problém!
Expozícia Gotického umenia | vstupné: 3,50€

Prednáška a praktické ukážky opatery umeleckých diel z cyklu „Gotika si s vami potyká“.
Vo štvrtok 30. marca reštaurátorka plastiky Eva Bezúchová a reštaurátor maľby Miroslav Slúka na praktických ukážkach predvedú, že aj 500-ročný obraz a socha môžu byť v skvelej kondícii. Priblížia svoje majstrovstvo, vďaka ktorému tieto skvosty prežili stáročia v obdivuhodne dobrom stave.

31. marec 2023 │ 17.00

KOMENTOVANÁ PREHLIADKA EXPOZÍCIE GOTICKÉHO UMENIA a TANCE KRÁĽOV A ICH DVORANOV
Expozícia Gotického umenia / Kráľovská a Stĺpová sieň zámku | vstupné: 5€

Spoznajte expozíciu gotického umenia na prízemí zámku. V sieňach na poschodí zažijete atmosféru stredovekých slávností a plesov v podaní členov tanečnej skupiny stredovekých tancov Pulcherrima Rosa. Členovia historického zoskupenia do tanca pozvú aj divákov a naučia pár krokov dvorských či ľudových tancov.

1. apríl 2023 │ 10.00

VTÁKY V TŔNÍ – Sobotná bašta na zámku
Stromy okolo Zvolenského zámku | vstup zdarma

Apríl je mesiac, kedy na naše územie priletí najviac sťahovavých vtákov. Preto je v sobotu 1. apríla, na deň vtáctva spolu s ornitológmi pripravené pozorovanie výberu miest na hniezdenie, lovenie potravy, let, spev či operenie týchto malých, neúnavných tvorčekov… Návštevníci si vytvoria vlastné vtáky či už inšpirované dielami z galérie alebo vonkajším vtáctvom a v okolí zámku im budeme hľadať vhodné príbytky.

2. apríl 2023 │ 16.00

POPOLVÁR na Zvolenskom zámku
Stĺpová sieň zámku │ vstupné: 5€

Jarnú edíciu Zámku bez zámkov zavŕši v nedeľu 2. apríla veršovaná, veselá rozprávka Popolvár v podaní Potulného divadla J+T o tom, že nie je dôležité ako vyzeráte, ale čo dokážete. A keď budete robiť s láskou to, čo vás baví, tak budete šťastní. A tým pádom budú šťastní aj všetci okolo vás.