Zvolenčanka a čerstvá absolventka VŠMU v odbore Bábkarská scénografia a technológia, Ivana Macková, posledný augustový víkend získala Zlatého gunára na európskom festivale humoru a satiry v Kremnici.  

Inscenácia Alica, ktorá vznikla ako absolventský projekt Ivany Mackovej a Divadla LAB pri VŠMU súťažila v sekcii Produkcia pre deti a mládež popri ďalších troch divadlách z Bratislavy a divadla z Poľska. A zvíťazila. Netradičné poňatie známej rozprávky od L. Carolla zaujalo odbornú obec už v júni na festivale Stretnutie v Nitre. Lektor pražskej DAMU, Jozef Maděra, vtedy vyzdvihol hlavne prepojenie bábkoherectva s animáciou a výtvarnou zložkou. Vďaka originálnemu textu pedagóga Jozefa Mokoša a autorskému prístupu Ivany Mackovej, je Alica nepochybne jedinečným dielkom. Hoci v hre účinkujú iba traja herci, rovnako študenti VŠMU, na jej dynamike a pestrofarebnosti to vôbec neuberá. Originálnosť spracovania podčiarkuje aj hudobná produkcia z dielne kapely Mírnix-dírnix.

Zvolenčania však túto inscenáciu doma neuvidia. Napriek snaženiu autorky Alicu napokon odmietol zvolenský festival Víkend atraktívneho divadla aj Bábkarská Bystrica. Dôvodom nezaradenia Alice do programu tradičného jesenného podujatia vo Zvolene, je podľa výkonného riaditeľa festivalu, Tomáša Kršňáka, aj fakt, že inscenácia tematicky nezapadá do dramaturgického plánu, ktorý tento rok vystihuje pojem dekadencia.

Rovnako neúspešne dopadli aj rozhovory so zástupcami banskobystrického divadelného festivalu bábkarskej tvorby, ktorý organizuje Bábkové divadlo na rázcestí. Autorka sa však nevzdáva a bude sa snažiť o zaradenie na ďalšie festivaly.