Bývalý vysoký funkcionár SDKÚ-DS, s podporou ktorej v roku 2010 kandidovala vtedy ešte neúspešne na primátorské kreslo súčasná prvá žena mesta Lenka Balkovičová, sa stal novým prednostom Mestského úradu vo Zvolene.

Viacnásobný neúspešný kandidát o post predsedu kraja je ešte stále poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. V súčasnosti po de facto rozpade SDKÚ-DS členom poslaneckého klubu KDH. Jozef Mikuš je tiež poslancom zastupiteľstva BBSK, kam nebol zvolený priamo, no dostal sa do pozície po tom, čo sa práve súčasná primátorka Zvolena Lenka Balkovičová vzdala funkcie v župnom parlamente.

jozef mikus nrsr„Už dnes otvorene hovorím, že v nastávajúcich parlamentných voľbách nebudem kandidovať za poslanca NR SR. Je však slušné voči voličom, aby som dokončil toto volebné obdobie. Ako prednosta budem do tej doby pôsobiť na polovičný pracovný úväzok,“ uviedol Jozef Mikuš s tým, že sa bude ďalej zúčastňovať rokovaní parlamentu, a tak bude do blížiacich sa volieb v úrade niekedy absentovať.

Mikušovi nie je miestna samospráva neznáma, poslancom mesta bol v rokoch 1990 až 2002, od roku 1998 bol viceprimátorom.

„Hľadala som človeka spoľahlivého a pracovitého. Keďže ide o vedúceho celého úradu, musel mať riadiace schopnosti a skúsenosti zo samosprávy. Zároveň som hľadala autoritu, známeho a všeobecne váženého človeka. . Ako poslanec NR SR s výbornými kontaktmi vo veľkej politike môže byť nápomocný pri presadzovaní záujmov samosprávy. Ako poslanec vo VÚC zase bude hájiť Zvolen z krajskej úrovne. Po mojom opustení funkcie krajskej poslankyne som mala pocit, akoby Zvolen stratil kontakt s inštitúciami vyššieho územného celku,“ vysvetlila primátorka Lenka Balkovičová.

Zvolenský mestský úrad bol bez riadne vymenovaného prednostu od apríla, kedy pozíciu po rokoch opustil Stanislav Jalakša. Poverená vedením úradu bola dosiaľ Anna Mazánová.