V sobotu 10.septembra prebehlo na pódiu pri katolíckom kostole na Námestí SNP vo Zvolene slávnostné otvorenie podujatia, ktoré organizátori označili za jedno z najvýznamnejších kultúrnych podujatí v meste Zvolen v roku 2011. Akcia nesie názov Zvolenský festival zborového spevu a tento rok sa koná už 3. ročník. Zapojili sa doň 4 spevácke zbory, z ktorých jeden až z ďalekej Budapešti, čo dáva festivalu medzinárodný charakter.

Medzi zúčastnenými speváckymi telesami boli až dve z nášho mesta – Zvolenský spevácky zbor a Mládežnícky spevácky zbor Pink Harmony Academy Zvolen. Ďalej festival podporil Spevácky zbor Hron z Banskej Bystrice a už spomínaný Spevácky zbor Ozvena z Budapešti. Sobotňajšie otvorenie bolo viac symbolické. Prvý koncert totiž prebehol už v piatok večer v evanjelickom kostole na Sliači. V sobotu sa festival presunul do Zvolena. Tu prebehla hlavná časť programu keď všetky štyri zbory vystúpili na zvolenskom námestí. Večer vystúpi Zvolenský spevácky zbor a Spevácky zbor Ozvena v kaplnke Zvolenského zámku. Posledným vystúpením bude vystúpenie Ozveny v nedeľu ráno po pobožnostiach v evanjelickom kostole vo Zvolene.

Otvorenie festivalu sa uskutočnilo za prítomnosti primátora mesta Zvolen Miroslava Kuseina, ktorý osobne prevzal záštitu nad festivalom, riaditeľa festivalu Petra Mila a predsedu Zvolenského speváckeho zboru Františka Milana Kulicha. Priestor pred pódiom na začiatku viac menej prázdny sa počas prvého vystúpenia zaplnil okoloidúcimi zvedavcami. Zaujal ich výkon Zvolenského speváckeho zboru. Možno ste nevedeli, že tento zbor je najstarším činným spevokolom na Slovensku. Založený bol roku 1883 pri zvolenskej továrni na plech UNION. Spevácke výkony boli na výbornej úrovni, bolo za nimi vidieť veľa tvrdej práce a podujatie určite spestrilo kultúrne dianie vo Zvolene. Jedinou otázkou snáď ostáva, prečo takéto významné podujatie s podporou veľkých organizácií malo takú slabú propagáciu medzi ľuďmi.