Nemocnica AGEL Zvolen sa stala oficiálnym vakcinačným centrom na očkovanie proti koronavírusu. Na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR tak môže realizovať aj očkovanie verejnosti v zmysle usmernenia a podľa poradia stanovených skupín.

,,Rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva SR pre nás znamená, že v našej nemocnici zriaďujeme pracovisko,na ktorom sa bude možné dať zaočkovať. Nachádza sa v budove Polikliniky. Všetci záujemcovia musia byť registrovaní vopred prostredníctvom portálu korona.gov.sk. Pri zabezpečení otvorenia vakcinačného centra nám pomohlo  aj vedenie mesta Zvolen,“ uviedla riaditeľka Nemocnice AGEL Zvolen Ľudmila Veselá.

Napriek tomu, že zdravotnícke zariadenia bojujú s nedostatkom personálu z dôvodu aktuálnej pandemickej situácie, zvolenská nemocnica bude mať vyčlenené dva tímy zdravotníkov, ktoré budú očkovanie realizovať. Nemocnica už zrealizovala vakcináciu svojich zamestnancov, ktorí o očkovanie prejavili záujem. ,,Je to približne 350 kolegov, ktorí sa dali zaočkovať,“ vysvetlila Veselá. Prvými zaočkovanými boli lekári, sestry z prvej línie, ktorí sa starajú o covid pozitívnych pacientov.

Očkovanie proti koronavírusu je dobrovoľné, bezplatné a takmer bezbolestné. ,,Očkovať sa môže dať záujemca po dovŕšení veku 18 rokov. Očkovanie nemôžu absolvovať tehotné ženy a ľudia, ktorí prekonali ťažký anafylaktický šok,“ vysvetlil medicínsku stránku námestník riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť Ján Haško. Očkovanie má dve fázy. Po prvom očkovaní je potrebné sa dať preočkovať po 21 dňoch. Podľa vyjadrenia odborníkov by odolnosť voči koronavírusu po očkovaní mala vydržať približne rok.

Nemocnica AGEL Zvolen výrazne pomáha aj v riešení pandemickej situácie v regióne. Činnosť pracovísk a testovacie miesta udržiava v prevádzke vďaka pochopeniu a pomoci Okresného úradu vo Zvolene, ktorý prostredníctvom svojho útvaru krízového riadenia pomáha zabezpečiť personálne kapacity v rámci okresu. Nemocnica v zmysle príkazu ministerstva zdravotníctva poskytuje len akútnu zdravotnú starostlivosť, platia tam prísne protiepidemiologické opatrenia, zákaz návštev pacientov, ako aj zákaz prítomnosti otca pri pôrode.

Aj naďalej je možné sa dať bezplatne otestovať antigénovými testami, mobilné odberové miesto je umiestnené v Klube dôchodcov pred nemocnicou. PCR testy pre objednaných, respektíve indikovaných pacientov sa realizujú priamo v nemocnici.