V utorok 21. mája zasahovali zvolenskí kriminalisti a banskobystrickí „kukláči“ v obci Slatinské Lazy. Mali podozrenie, že tam dochádza k páchaniu drogovej trestnej činnosti, pričom v tejto súvislosti boli zadržané viaceré osoby.

Podozrenia kriminalistov sa potvrdili už krátko po vykonaní prvotných procesných úkonov. Bolo zistené, že páchatelia si po vzájomnej dohode, bez príslušného povolenia zabezpečovali a následne u seba prechovávali lieky viazané na lekársky predpis, pričom išlo o lieky s obsahom účinných látok, ktoré sú zaradené v III. skupine psychotropných látok uvedených v zákone o omamných a psychotropných látkach a prípravkoch.

Lieky následne distribuovali jednotlivým odberateľom na celom území Slovenskej republiky. Inzerovali ich prostredníctvom voľne dostupnej internetovej stránky. Získané finančné prostriedky si ponechávali pre vlastnú potrebu.

V súvislosti so zistenými skutočnosťami začal vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície vo Zvolene trestné stíhanie vo veci zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi, za zločin šírenia toxikománie a prečin neoprávneného podnikania. Vyšetrovateľ už zo spomínaných skutkov obvinil 50-ročného muža a jeho 28-ročnú manželku, pričom bol podaný aj návrh na ich väzobné stíhanie.