Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) na konci marca ukončí činnosť veľkokapacitného očkovacieho centra vo  Zvolene. Dôvodom je čoraz nižší záujem o očkovanie.

„Povinnosť očkovať máme na základe príkazu aj naďalej, budeme ju však zastrešovať sami v rámci niektorej zo svojich ambulancií. Záujemcovia budú o mieste a čase vakcinácie včas informovaní,“ povedala pre TASR riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá.

Zvolenské zdravotnícke zariadenie aj naďalej eviduje pacientov s ochorením COVID-19. „Situácia je stále vážna. Počty hospitalizovaných pacientov v posledných dňoch znovu stúpli, nemocnica si ani zďaleka nemôže povedať, že pandémia sa končí. Aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť 75 pozitívnym pacientom, ktorí sú umiestnení do dvoch našich nemocníc vo Zvolene a v Krupine. Stav jedného si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu,“ podotkla riaditeľka. V stredu pre nový koronavírus chýbalo v nemocnici 40 zamestnancov.

Hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková poznamenala, že nemocnica rieši aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti a ponuky práce Ukrajincom, ktorí utekajú pred vojnou.

„Máme voľné pracovné miesta najmä v oblasti ošetrovateľstva, chýbajú nám sestry a ošetrovateľský personál, ale aj lekári. Ak by bol záujem medzi utečencami, vieme ich zamestnať,“ konštatovala Veselá s tým, že do kontaktu s pacientom však bude môcť prísť iba personál so základnou schopnosťou dohovoriť sa. „Rovnako je to s poskytovaním akútnej zdravotnej starostlivosti, ktorú dáme každému, kto ju bude potrebovať. Pripravujeme sa aj na to, že na Ukrajine je horšia situácia tak s pandémiou, ako aj s chorobami ako tuberkulóza, tetanus, záškrt, ktoré u nás už takmer vymizli,“ dodala.