| 20.4.2011

Zvolenské námestie zamrzlo

V utorok 19. apríla o pol piatej poobede celé zvolenské námestie zamrzlo. Toto nie je žiadna scéna z katastrofického filmu ani paranormálny úkaz, ale akcia pod názvom FROZEN, za ktorou stojí študentka 2. ročníka Fakulty ekológie a enviromentalistiky vo Zvolene Zuzana Burdová a jej spolužiaci.

FROZEN nie je ich autorský projekt. Po svete sa konajú podobné akcie už 3 roky. Nápad zorganizovať takúto akciu aj vo Zvolene im skrsol v hlave už dávnejšie. Teraz keď všetci oslavujú Deň Zeme, si povedali, že je ten správny čas, spraviť niečo pre Zvolenčanov. „Nejde o to, že chceme opakovať po iných mestách. Ide nám o hlavnú myšlienku projektu. Je ňou poukázanie na uponáhľanú dobu. Ľudia dnes nemajú čas na bežné veci. Je veľmi veľa ľudí, ktorí si už nestíhajú uvedomovať, aké krásne je slnko, obloha, …“ hovorí Zuzana.

Ako to všetko dopadne, bolo od začiatku veľkým otáznikom. Echo o akcii aj bližšie informácie o nej kolovali internetom, no nik nevedel dopredu povedať aká bude účasť a aký bude ohlas ľudí. Inštrukcie boli jednoduché – v utorok o 19. apríla o 16:30 prirodzene prísť na námestie a s prvým úderom zvonov „zamrznúť“. Koniec akcie sa oznamoval klaksónom. Pár sekúnd pred pol piatou nič nenasvedčovalo tomu, že by sa malo udiať niečo nezvyčajné. Preto bolo veľkým prekvapením, keď po znamení takmer celé námestie skamenelo. Bol to zvláštny pocit, vidieť dav ľudí zmrazený v tých najrôznejších polohách. Darovať svojich 5 minút prišli študenti aj pracujúci každého veku. Aj takýmto malým gestom dali Zvolenčania najavo, že im nie je jedno v akom svete žijú. Ukázali aké je dôležité ale aj pekné, zastaviť sa a vedieť si vychutnať čaro každej chvíle.