namestie zvolen rekonstrukcia vizualizaciaPoslanci mesta Zvolen sa na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva zaoberali IV. etapou rekonštrukcie Námestia SNP. V meste sa vybudujú nové cestné komunikácie a pribudne aj zeleň. Všetko je ale zatiaľ v rovine plánov.

Južná strana Námestia SNP zmení výrazne svoju podobu, samozrejme len v prípade, že sa mestu v budúcnosti podarí zabezpečiť financovanie veľkej vízie.

Projekt architektov Gondu a Mikleša „Námestie SNP, Zvolen – IV. etapa“ z minulého roka, by mal okrem plynulejšej a bezpečnejšej dopravy na jednotlivých komunikačných úsekoch zabezpečiť aj prepojenie Námestia SNP so Zvolenským zámkom. Zložitú dopravnú situáciu v meste má vyriešiť výstavba kruhového objazdu pri železničnej stanici, kruhový objazd na križovatke ulíc T.G.Masaryka a J.Jiskru a nová trojramenná križovatka v blízkosti zvyškov mestského opevnenia – bastiónu.

Veľkými zmenami prejde aj ulica T.G.Masaryka. Počet jazdných pruhov sa zo súčasných štyroch zredukuje na polovicu, pričom vodiči ich budú môcť využívať na výjazd z námestia alebo na príjazd k navrhnutému podzemnému parkovisku s kapacitou 174 parkovacích miest. Podzemné garáže sa budú nachádzať na mieste jednej z najvyťaženejších zvolenských križovatiek, križovatky pod zámkom.

namestie zvolen rekonstrukcia vizualizaciaNaopak, do mesta sa vodiči dostanú novovybudovanou cestou medzi železnicou a zámockým návrším, ktorej súčasťou bude podjazd popod Dobronivský most.

Okrem uvedených dopravných riešení má mesto v pláne skultúrniť časť námestia a okolie zámockého návršia výsadbou zelene, aleje stromov či osadením lavičiek. Zvolenčania sa tak môžu tešiť na oddychové zóny a upravený park Š. Višňovského s jazierkami a chodníkmi. Tí aktívnejší určite radi spoja príjemné s užitočným a využijú cyklotrasy v zrekonštruovaných častiach mesta.

Architektonicko – urbanistická štúdia by mala slúžiť ako podklad pre ďalšiu prípravu projektu. Mestské zastupiteľstvo sa však koncom januára k takejto vízii nepostavilo jednoznačne, aj preto sa dá očakávať ešte ďalšia diskusia na tému budúcnosti zvolenského námestia.